Jak zrobić oprysk z drożdży na róże, pomidory i ogórki? To banalny sposób na choroby i szkodniki

Oprysk z drożdży to naturalny i skuteczny sposób na ochronę naszych roślin nie tylko przed mszycami. Jego wykonanie jest banalnie proste. Można go stosować nie tylko w ogrodzie, lecz także na balkonie. Świetnie sprawdzi się w hodowli róż, pomidorów, ogórków czy truskawek. Sprawdź, jak go wykonać.

Okazuje się, że drożdże piekarskie przydają się nie tylko w kuchni. Można je wykorzystać również w ogrodzie, do oprysku lub nawożenia roślin. Dzięki nim dostarczymy im niezbędne do rozwoju składniki i uchronimy je przed atakami szkodników, takich jak mszyce. Drożdże sprawdzą się też w walce z chorobami grzybowymi. Sprawdź, jak wykonać oprysk i jak go stosować.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Oprysk z drożdży na róże, ogórki i nie tylko. Dlaczego warto go stosować?

Prawdziwą zmorą ogrodników są nie tylko szkodniki, lecz także choroby atakujące rośliny. Zaraza ziemniaczana, szara pleśń czy mącznik są niemałym kłopotem. Niszczą nasze uprawy, dlatego dobrze jest się z nimi rozprawić jak najszybciej. Nie musisz od razu sięgać po środki chemiczne. Gdy zauważysz pierwsze objawy choroby lub szkodniki na roślinach, wykonaj oprysk.

Jak to działa? Drożdże osadzają się na liściach i łodygach, tworząc naturalną barierę przed grzybami i mikroorganizmami. Zabierają chorobotwórczym grzybom substancje odżywcze, przez co te nie mają szans na rozwój. Są jednak nieszkodliwe dla roślin i dodatkowo wzmacniają je i odżywiają. Najlepiej stosować oprysk zapobiegawczo.

Jak wykonać oprysk z drożdży? Wystarczą tylko 3 składniki

Do przygotowania oprysku z drożdży potrzebujesz zaledwie trzech składników.

  • Kostkę drożdży - 100 g - rozpuść w pół litrze mleka.
  • Dodaj do 10 litrów wody o temperaturze pokojowej i zamieszaj.
  • Odstaw miksturę na godzinę.

Po tym czasie wystarczy, że przelejesz płyn do spryskiwacza i dokładnie pokryjesz nim rośliny. Pamiętaj, by opryskać zarówno wierzchnią, jak i spodnią część liści. W okresie wegetacyjnym oprysk z drożdży wykonuj raz w tygodniu.

Drożdże możesz rozpuścić bezpośrednio w letniej wodzie. Wtedy pozostałe po oprysku resztki środka możesz wykorzystać do podlania roślin w ogrodzie.

Więcej o: