Kilka kostek mydeł pomoże twoim roślinom. Wystarczy, że rozłożysz je w ogrodzie

Piękny ogród to duma każdego ogrodnika. Nieważne, czy wkładamy w pielenie grządek mnóstwo czasu i energii, czy też dbamy jedynie o trawnik i kilka krzewów. Każdy chce, aby jego ogród wzbudzał zazdrość w okolicy. Dlatego też sięgamy po różnego typu środki ochrony roślin. Nie zawsze są one jednak bezpieczne i nie zawsze zaleca się ich stosowanie - szczególnie w przypadku drzewek owocowych. Jest jednak skuteczny sposób, by chronić swój ogród przed szkodnikami.

Mydło na ratunek

Środki ochrony roślin miewają różny skład. Jeśli nie opiekujemy się ogrodem profesjonalnie, możemy nawet nie do końca rozumieć skład preparatu wypisany na etykiecie. Warto więc pomyśleć o bezpiecznym rozwiązaniu, które na pewno nie zaszkodzi naszym roślinom. Wręcz przeciwnie! Przyniesie im wiele dobrego.

Jak donosi serwis kiskegyed.hu najlepszym środkiem ochronnym jest mydło. Tak, nie żartujemy! Mydło w kostce, który każdy z nas ma w swojej łazience. Ten tani i łatwo dostępny produkt naprawdę pomoże nam w pielęgnacji roślin ogrodowych.

Zobacz wideo Jak sprytnie wykorzystać szare mydło?

Mydło w ogrodzie. Skuteczne w walce ze szkodnikami

Aby nasz ogród chronić przed owadami, szkodnikami czy nawet ssakami (np. kretami), należy zgromadzić kilka rzeczy. Potrzebujemy:

  • kilka kostek mydła,
  • płócienna tkanina lub kilka płóciennych toreb,
  • nóż,
  • zszywacz,
  • kilka drewnianych niewielkich belek.

Mydło należy pokroić na kawałki. Jedno mydło kroimy na trzy, cztery części. Wkładamy je do płóciennej torby. Torbę zszywamy, ale tylko pobieżnie. Nie może być zszyta zbyt dokładnie. Wystarczy zabezpieczyć zszywkami wejście do torby, by kostki nie wypadły. Jeśli nie mamy torby, możemy wykorzystać płócienną tkaninę, którą zszywamy w odpowiedni sposób.

Przygotowujemy kilka takich torebek z mydłem. Wbijamy drewniane paliki w ziemię, zawieszamy na nich torby. I gotowe!

Dlaczego ten sposób działa? Okazuje się, że zapach wydzielany przez mydło, chroni rośliny przed szkodnikami. Gdy zaczyna padać deszcz, zapach jest jeszcze intensywniejszy. Jeśli więc długo nie pada, warto skropić torby spryskiwaczem.

Ponadto należy pamiętać o regularnej wymianie zawartości worków. Jeśli będziemy wymieniać kostki mydła często, będziemy cieszyć się najlepszym efektem.

Więcej o: