Ocet jest wodnym roztworem kwasu octowego o kwaśnym smaku i ostrym zapachu. Ma działanie bakteriobójcze oraz przeciwgrzybiczne. Idealnie sprawdzi się do czyszczenia, odświeżenia i dezynfekcji różnych powierzchni oraz sprzętów – lodówki, zmywarki, desek do krojenia, armatury łazienkowej oraz kafelków. Bez problemu rozprawi się z kamieniem w kabinie prysznicowej czy czajniku. Wspomoże nas także w procesie prania.
Idealnie sprawdzi się w przypadku świeżych, trudnych do usunięcia plam — po winie, antyperspirancie, pocie, farbie do włosów, tuszu czy atramencie. W tym przypadku odrobinę octu wcieramy bezpośrednio w zabrudzenie i czekamy do całkowitego wchłonięcia. Tak przygotowaną tkaninę wkładamy do pralki i pierzemy w samej wodzie. Jeśli chcesz zlikwidować zażółcenia, wymocz przez noc ubrania w roztworze wody z 1/12 odrobiną octu.
Jeśli borykasz się z elektryzowaniem ubrań lub chcesz je ochronić przed mechaceniem się, dodaj szklankę octu przed ostatnim cyklem płukania. Przedłużysz dzięki temu trwałość ulubionych sukienek, swetrów oraz bluzek. Ocet możesz stosować także zamiast płynu do zmiękczania tkanin — wlewając miarkę do szufladki pralki, sprawisz, że twoje ubrania będą miękkie w dotyku, a przy okazji pozbędziesz się bakterii. Taki zabieg zadziała także antystatycznie — uchroni materiał przed elektryzowaniem się oraz przyczepianiem sierści pupila.
Aby odzież zachowała głęboki kolor na dłużej oraz nie farbowała, namocz ją 10-15 minut w dwóch szklankach octu i odrobinie letniej wody. Po tym zabiegu spokojnie możesz wyprać ją w pralce, nie martwiąc się o piękny kolor. Warto stosować ten zabieg zwłaszcza w przypadku nowych ubrań.
Jeśli chcesz pozbyć się brzydkiego zapachu, zwłaszcza z grubych tkanin takich jak ręczniki, dodaj odrobinę octu do pojemnika na płyn i nastaw pralkę na wysoką temperaturę. Zlikwidujesz w ten sposób nawet zapach wilgoci, a ponadto dobroczynnie wpłyniesz na chłonność ręczników.