Jak prać firanki w pralce, aby ich nie zniszczyć? Dzięki tym trikom będą śnieżnobiałe na dłużej

Jak prać firanki w pralce, aby ich nie zniszczyć? Sprawa ta zaprząta głowę nie jednej pani domu. Wykonywanie tej czynności ręcznie bywa bowiem czasochłonne i męczące. Zdradzimy dziś triki na prawidłowe czyszczenie ich w tym wygodnym urządzeniu. Dzięki nim będą też śnieżnobiałe na dłużej.

Raz na jakiś czasu musimy w naszym domu wyprać wszystkie firanki. Jeżeli czynność tą mielibyśmy wykonywać tradycyjnie, czyli ręcznie zajęłoby to wiele czasu i pochłonęło ogrom naszych sił. Na szczęśnie istnieją szybsze metody. Aby jednak nie uszkodziły one delikatnego materiału, pamiętaj o kilku zasadach.

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Klaudia El Dursi Klaudia El Dursi jako "uosobienie piękna" w obłędnym stroju kąpielowym

Jak często prać firanki w domu? Czynność ta powinna być wykonywana w określonych odstępach czasu

Choć wielu osobom pranie firanek kojarzy się wyłącznie z okresem przygotowań świąt Bożonarodzeniowych czy Wielkanocnych, czynność tą należy wykonywać częściej. Odpowiednim przedziałem będzie od 4 do 6 miesięcy. Czyli od 2 do 3 razy do roku w mniej więcej równych odstępach. W tym czasie firany tracą swoją śnieżna biel przez kilka czynników. Codziennie narażone są na wpływ promieni słonecznych, zanieczyszczenia czy smog. Często dodatkowo osiada na nich kurz a jeśli pomieszczenie znajduje się blisko kuchni to też zapachy z gotowania. Dlatego tak istotne jest ich odświeżenie więcej niż raz w roku.

Jak prać firanki w pralce, aby ich nie zniszczyć?

Jeżeli zależy nam na śnieżnobiałej bieli na naszych firanach, przed przystąpieniem do prania ich w pralce namocz je. Jeśli pierzesz te, które wisiały w kuchni, warto umieścić je w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Do zakurzonych firanek z salonu czy pokoju wystarczy czysta, delikatnie ciepła woda. Pozostaw w niej firanki na 15 do 30 minut. Następnie przystępujemy do prania ich w pralce. Złóż firankę w kostkę i umieść ją w specjalnym woreczku np. takim do bielizny. Zapobiegniesz wtedy powstaniu zaciągnięć. Dodatkowo wybierz delikatny program bez wirowania o temperaturze maksymalnej 30 stopni.

jak prać ręczniki Jak prać ręczniki, żeby były miękkie? Dodaj do bębna ocet

Dzięki tym sprytnym trikom firanki będą śnieżnobiałe na dłużej

Chcąc, aby nasze firanki odzyskały swoją biel, nie potrzebujemy mocnych i specjalistycznych środków. Istnieją na to domowe sposoby z użyciem produktów dostępnych w każdej kuchni:

  1. soda oczyszczona – wystarczy, że do prania lub do ostatniego płukania dosypiemy łyżeczkę sody oczyszczonej,
  2. sól – wcześniej wyprane firanki moczymy w mieszance 3 litrów wody i 4 łyżki soli, a następnie dokładnie je płuczemy i rozwieszamy do wyschnięcia
  3. sok z cytryny – przed praniem moczymy firanki w wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Po praniu wywieszamy je natomiast na słońce.
Więcej o: