Jak prać firanki w pralce, aby ich nie zniszczyć? Dzięki tym trikom będą śnieżnobiałe na dłużej

Jak prać firanki w pralce, aby ich nie zniszczyć? Sprawa ta zaprząta głowę nie jednej pani domu. Wykonywanie tej czynności ręcznie bywa bowiem czasochłonne i męczące. Zdradzimy dziś triki na prawidłowe czyszczenie ich w tym wygodnym urządzeniu. Dzięki nim będą też śnieżnobiałe na dłużej.

Raz na jakiś czasu musimy w naszym domu wyprać wszystkie firanki. Jeżeli czynność tą mielibyśmy wykonywać tradycyjnie, czyli ręcznie zajęłoby to wiele czasu i pochłonęło ogrom naszych sił. Na szczęśnie istnieją szybsze metody. Aby jednak nie uszkodziły one delikatnego materiału, pamiętaj o kilku zasadach.

Zobacz wideo Jak szybko usunąć plamę z czerwonego wina?

Jak często prać firanki w domu? Czynność ta powinna być wykonywana w określonych odstępach czasu

Choć wielu osobom pranie firanek kojarzy się wyłącznie z okresem przygotowań świąt Bożonarodzeniowych czy Wielkanocnych, czynność tą należy wykonywać częściej. Odpowiednim przedziałem będzie od 4 do 6 miesięcy. Czyli od 2 do 3 razy do roku w mniej więcej równych odstępach. W tym czasie firany tracą swoją śnieżna biel przez kilka czynników. Codziennie narażone są na wpływ promieni słonecznych, zanieczyszczenia czy smog. Często dodatkowo osiada na nich kurz a jeśli pomieszczenie znajduje się blisko kuchni to też zapachy z gotowania. Dlatego tak istotne jest ich odświeżenie więcej niż raz w roku.

Jak prać firanki w pralce, aby ich nie zniszczyć?

Jeżeli zależy nam na śnieżnobiałej bieli na naszych firanach, przed przystąpieniem do prania ich w pralce namocz je. Jeśli pierzesz te, które wisiały w kuchni, warto umieścić je w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Do zakurzonych firanek z salonu czy pokoju wystarczy czysta, delikatnie ciepła woda. Pozostaw w niej firanki na 15 do 30 minut. Następnie przystępujemy do prania ich w pralce. Złóż firankę w kostkę i umieść ją w specjalnym woreczku np. takim do bielizny. Zapobiegniesz wtedy powstaniu zaciągnięć. Dodatkowo wybierz delikatny program bez wirowania o temperaturze maksymalnej 30 stopni.

Dzięki tym sprytnym trikom firanki będą śnieżnobiałe na dłużej

Chcąc, aby nasze firanki odzyskały swoją biel, nie potrzebujemy mocnych i specjalistycznych środków. Istnieją na to domowe sposoby z użyciem produktów dostępnych w każdej kuchni:

  1. soda oczyszczona – wystarczy, że do prania lub do ostatniego płukania dosypiemy łyżeczkę sody oczyszczonej,
  2. sól – wcześniej wyprane firanki moczymy w mieszance 3 litrów wody i 4 łyżki soli, a następnie dokładnie je płuczemy i rozwieszamy do wyschnięcia
  3. sok z cytryny – przed praniem moczymy firanki w wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Po praniu wywieszamy je natomiast na słońce.
Więcej o: