Zazwyczaj dodajesz ją do potraw, tym razem rozsyp przy drzwiach. To niezawodny środek na mrówki

Sól to najpopularniejsza przyprawa w kuchni, jednak poza słonym smakiem ma duże innych zastosowań, które warto wprowadzić do rutynowych czynności. Śmiało możemy sięgnąć po ten niepozorny produkt podczas prania, sprzątania lub podczas przeziębienia. Jakie ukryte zalety kryje ten naturalny składnik?

Więcej sprawdzonych metod znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wśród najczęściej używanych produktów w kuchni bez wątpienia jest sól - dodajemy ją do większości dań, ale także wykorzystujemy do domowych porządków. Naturalny składnik kryje w sobie dużo więcej zalet, które mogą okazać się pomocne na co dzień. Poznaj niezwykłe właściwości soli kuchennej i sprawdź, jak ją stosować podczas ekologicznego sprzątania.

przypalony garnekJak doczyścić przypalony garnek? Posyp go tą popularną przyprawą

Do czego wykorzystać sól? Sprawdzone pomysły

Sól ma cały wachlarz zastosowań, który znacznie wykracza poza te kuchenne. Ten naturalny minerał świetnie sprawdzi się w domowych porządkach, jako składnik renowacji biżuterii czy ekologiczny środek odplamiający. Przyprawa świetnie też sprawdzi się przy bólu gardła oraz jako pochłaniacz brzydkich zapachów. 

Wśród nietypowych zastosowań soli możemy wyróżnić czyszczenie biżuterii. Srebrne, eleganckie dodatki zamoczone w roztworze wody z dodatkiem soli szybko nabiorą dawnego blasku. Roztwór możemy przygotować w proporcjach: 250 ml wody i dwie łyżki stołowe soli kuchennej. Metoda sprawdzi się także przy srebrnych ozdobach czy elementach zastawy. 

Sól pomoże także w ekologicznym praniu - naturalny środek świetnie poradzi sobie z plamami po czerwonym winie, krwi, barszczu, rdzy czy barwiącym antyperspirancie. Wystarczy przygotować gęstą pastę z soli i wody i nałożyć ją na plamę. Brudne tkaniny czy ubrania można także namoczyć w słonym roztworze. Pozostawienie na 30 minut powinno wystarczyć - później wyprać w pralce i gotowe! Metoda sprawdzi się także na tapicerkach czy dywanach. 

Zobacz wideo Osad z herbaty? Plamy z sosu? Usuniesz je bez problemu dzięki produktowi, który masz w kuchni

Sól - niezawodny środek czyszczący i nie tylko

Zbrudzenia kuchenne nie sprawią nam trudności, jeśli do czyszczenia użyjemy soli. Ten banalny składnik poradzi sobie nawet z największymi zabrudzeniami i przypaleniami naczyń. Świetnie poradzi sobie również z osadem po herbacie na kubkach i filiżankach oraz z zaciekami. Wystarczy nasypać soli kuchennej na zmywak czy wilgotną szmatkę i za ich pomocą czyść powierzchnię. Bardziej wymagające zanieczyszczenia będą wymagały powtórzenia czynności, jednak już za pierwszym razem będzie widoczna różnica. Wsypanie soli kuchennej i zalanie jej wrząca wodą to trik, który potrafi uwolnić od uciążliwego domowego kłopotu, jakim jest zapchany odpływ. 

Aby zmniejszyć wilgotność powietrza lub pozbyć się przykrego zapachu, należy nasypać sól do otwartego pojemnika i postawić go na podłodze w pomieszczeniu. Z tym trikiem wszystkie niechciane zapachy zostaną pochłonięte - sprawdzi się on w łazience lub kuchni. 

Poza szerokim wachlarzem zastosowania w domowych porządkach warto sięgnąć po sól także w chorobie. Gdy doskwiera nam ból gardła tzw. solanka szybko pomorze ukoić nieprzyjemne objawy. Wystarczy przygotować szklankę gorącej wody i rozpuścić w niej łyżkę stołową soli - takim preparatem płuczemy gardło kilka razy dziennie. 

Sól to także niezawodny środek w walce z mrówkami i chwastami. Żeby skutecznie pozbyć się owadów, warto wysypać garść soli przy progu w drzwiach wejściowych i balkonowych oraz w oknach i innych miejscach, którymi mrówki przedostają się do domu. Z kolei w sól, wsypana pomiędzy kostki brukowe gwarantuje brak uporczywych chwastów. 

Więcej o: