Wlej ocet do spłuczki, a nie pożałujesz. Ten genialny sposób pomoże ci zaoszczędzić czas i pieniądze

Podczas sprzątania toalety nie powinniśmy zapominać o spłuczce. Nagromadzony we wnętrzu kamień może prowadzić do jej uszkodzenia. By wyczyścić spłuczkę, możesz sięgnąć po te sprawdzone produkty. Dzięki nim będzie jak nowa!

Często podczas sprzątania łazienki i toalety zapominamy o spłuczce. To błąd, w jej wnętrzu bowiem również gromadzą się bakterie, pleśń, a także kamień, którego nadmiar po czasie może prowadzić do uszkodzenia mechanizmu. Jak wyczyścić spłuczkę? Pomogą te domowe sprawdzone sposoby.

Zobacz wideo Żółte plamy na desce klozetowej? Przepis na pastę, która sobie z tym poradzi

Jak wyczyścić spłuczkę? Sięgnij po ocet

Ocet to sprawdzony i skuteczny produkt, który pomaga w walce z brudem, osadem, nieprzyjemnymi zapachami czy drobnoustrojami. Przydaje się nie tylko w kuchni, lecz także w ogrodzie czy łazience. Możesz go wykorzystać przede wszystkim do usuwania kamienia. A ten licznie gromadzi się w spłuczce, z czasem prowadząc do uszkodzeń mechanizmu czy nieszczelności. Do dlatego dobrze jest pamiętać o regularnym sprzątaniu również zbiornika na wodę. Dzięki temu unikniesz awarii i zaoszczędzisz na wizycie hydraulika. Jak wyczyścić spłuczkę przy pomocy octu?

  • Zagotuj wodę, mniej więcej 2/3 objętości spłuczki. Pozostaw do przestudzenia.
  • Zakręć dopływ wody do spłuczki i zdejmij pokrywę. Spuść wodę, pozostawiając w środku ok. 1/3 wody.
  • Do gorącej wody dodaj od 250 do 500 ml octu, w zależności od stopnia zabrudzenia wewnątrz spłuczki.

Mieszankę wlej do pojemnika spłuczki i pozostaw na kilka godzin, najlepiej na całą noc. Upewnij się, że dokładnie pokryła ona cały osad. Jeśli brakuje, dolej ciepłej wody. Po tym czasie spuść wodę i przejdź do czyszczenia ręcznego. Wyszoruj wnętrze oraz elementy mechanizmu przy pomocy szczotki lub gąbki. Pamiętaj o założeniu rękawic. Do wody z octem możesz dodać olejek eteryczny lub kostkę toaletową, by zneutralizować ostry zapach tego produktu.

Skuteczny sposób na kamień w spłuczce i toalecie

Jeśli nie przepadasz za zapachem octu, możesz wypróbować sposób z kwaskiem cytrynowym. Metoda ta nie różni się zasadniczo od czyszczenia spłuczki octem. Przygotuj spłuczkę jak wyżej. Do gorącej wody dodaj szklankę kwasu cytrynowego, zamieszaj, a następnie wlej do zbiornika i pozostaw na kilka godzin. Do wyczyszczenia wnętrza spłuczki i toalety możesz wykorzystać płyn do mycia naczyń i szczotkę oraz gąbkę. Doskonale sprawdzi się też… pasta do zębów. Pomoże pozbyć się resztek osadu, dodatkowo odświeży wnętrze i pozostawi przyjemny zapach.

Więcej o: