"Nieobyczajna" reklama irańskich lodów. Natychmiastowa reakcja rządzących

Media na całym świecie obiegła informacja o pewnej irańskiej reklamie lodów. O ile w większości państw zachodnich przeszłaby bez echa, w Iranie wzbudziła ogromne kontrwersje.
Zobacz wideo Nagranie irańskiego ataku rakietowego na bazę USA:

We wspomnianej 47-sekundowej reklamie kobieta, która ma zakrytą głowę, prowadzi auto na pustkowiu. Warto wspomnieć, że w Iranie od 1979 roku, czyli od czasu rewolucji, kobiety muszą nosić chusty lub hidżab. Dlatego też nawet modelki i aktorki, które występują w spotach reklamowych, zawsze mają zakryte głowy. 

Nagle główna bohaterka zatrzymuje się, by zjeść lody marki Domino. W Iranie spot został uznany za niemoralny. Zdaniem rządzących polityków nie tylko jest obrazą "moralności kobiet", lecz także narusza zasady przyzwoitości.

Kobiety nie będą mogły występować w reklamach 

Jak informuje m.in. Iran International, w związku z tym irańskie ministerstwo kultury wystosowało list do wszystkich działających na terenie kraju agencji reklamowych, szkół filmowych i artystycznych. Poinformowano w nim, że udział kobiet w reklamach został zakazany. Co więcej, firma Domino, czyli producent lodów, został pozwany. 

W liście odniesiono się do obowiązujących obecnie przepisów. Zabraniają one m.in. "instrumentalnego wykorzystywania" kobiet, dzieci oraz mężczyzn. W publikacjach na ten temat możemy jednak spotkać się z opinią, że interpretacja przepisów zależy od aktualnego nastawienia rządzących. 

Tutaj możecie obejrzeć reklamę lodów Domino:

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl lub edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: