Czarny kot przebiegł ci drogę? A może położyłaś torebkę na podłodze? Sprawdź, co to oznacza

Niektóre zabobony tak upowszechniły się w naszej kulturze, że wierzą w nie nie tylko osoby przesądne. Wpływają one na nasze życie i nasze zachowanie, bo nie chcemy, by spotkał nas pech. Oto najpopularniejsze przesądy.

Przesądy są obecne w naszej tradycji od dawna. Niektóre z nich pojawiają się w wielu różnych kulturach na całym świecie. Często wierzymy w nie podświadomie, nie zastanawiając się nad przyczyną naszego zachowania. Z tego powodu unikamy niektórych sytuacji lub reagujemy na nie w specyficzny sposób. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze przesądy i zabobony oraz co oznaczają.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Czarny kot przebiegł ci drogę? A może postawiłaś torebkę na podłodze? Sprawdź, co może przynosić pecha

Jednym z najpopularniejszych zabobonów jest ten związany z czarnym kotem. Gdy przebiegnie ci drogę, pech jest niemalże pewny. Czarny kot, zgodnie z wieloma przesądami, zwiastuje pecha, nieszczęście, a nawet choroby i śmierć. Przesąd ten najprawdopodobniej wywodzi się z czasów średniowiecza i późniejszych polowań na czarownice, z którymi najczęściej wiązano właśnie czarne koty.

Torebki nie należy stawiać na podłodze. Zgodnie z przesądem, powoduje to uciekanie pieniędzy. Z tego powodu lepiej stawiaj ją na blacie lub stole. Na tym ostatnim z kolei lepiej nie kładź butów. To zwiastuje kłótnie i rychłe bankructwo. Zgodnie z przesądem, w domu, w którym kładzie się buty na stole, zabraknie jedzenia.

Katarzyna Skrzynecka Nowa sukienka Skrzyneckiej jest idealna nie tylko dla pań po 50.

Pecha ma przynosić również przechodzenie pod drabiną. Skąd ten przesąd? Rozłożona drabina ma kształt trójkąta, symbolu Trójcy Świętej. Przechodzenie pod nią było więc uważane za grzech. Innym z powodów tego przesądu były egzekucje. Na drabinie wieszano skazanych, wierzono więc, że pod nią znaleźć można złe duchy zmarłych.

Rozbite lustro ma przynosić nieszczęście temu, kto je rozbił. Jeden z przesądów głosi, że pech ma trwać 7 lat. Inny z kolei twierdzi, że trwać będzie tyle lat, na ile kawałków zostało rozbite.

Lepiej nie otwieraj też parasola w pomieszczeniu. Ta czynność ma przynosić pecha i przyciągać nieszczęście, podobnie jak witanie się przez próg domu.

Nagie torsy to wciąż standard w restauracjach Golasy w restauracjach. Gdzie nie spojrzę, widzę pot zmieszany z kremem do opalania

Inne popularne przesądy. Jak uniknąć pecha i nieszczęścia?

Rozsypana sól zwiastuje kłótnie i rodzinne awantury. By tego uniknąć, wystarczy szczyptę tej przyprawy rzucić przez lewe ramię. Popularnym przesądem jest też plucie przez lewe ramię, szczególnie, by nie zapeszyć lub gdy powiedziało się coś, co może zwiastować nieszczęście. By uniknąć pecha, pamiętaj o wstawaniu z łóżka prawą, a nie lewą nogą. Skąd ten przesąd? Lewa strona uważana była za gorszą i utożsamiana ze złem.

Jeśli znajdziesz na ziemi monetę, pamiętaj, by przed schowaniem jej do kieszeni lub portfela chuchnąć na nią. To ma zapewnić nam powodzenie finansowe. 

Więcej o: