Tuje to rośliny całoroczne. Są odporne na temperatury, ale wymagają stałej pielęgnacji. Ważnym elementem ich uprawiania jest odpowiedni moment sadzenia, ale i przycinania. Kiedy to robić?
Najlepszy moment na sadzenie tych roślin, to okres od wczesnej wiosny, do wczesnej jesieni. Wówczas, temperatura pozwala na spokojny wzrost. Nie ma ryzyka, że zamarzną, lub uschną. Pomimo tego, że tuje są z pozoru bardzo odporne na temperatury, mogą one zaszkodzić młodym roślinom. Jeśli jesień jest ciepła, można je sadzić nawet w listopadzie, byle tylko ominąć pierwsze przymrozki.
Tuje należy przycinać w celu nie tylko uzyskania ich estetycznego wyglądu, ale i ze względu na ich pielęgnację. Ususzone nieraz końcówki gałązek muszą zostać przycięte, aby odrosły bujne i w pełni zdrowe. Tuje, czyli żywotniki przycinane są jednak głównie po to, aby nadać im odpowiedni kształt i utrzymać ich rozmiar. Mają bowiem tendencję, do bujnego rozrastania.
Przycinanie ich odbywa się po raz pierwszy wiosną, czyli przed rozpoczęciem wegetacji, a dokładniej w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia. Drugie przycinanie najlepiej wykonać na początku lata - w czerwcu. Ostatnie, powinno mieć miejsce właśnie teraz, czyli w połowie sierpnia.
Oprócz przycinania niezbędne jest podlewanie tych roślin. Nawet wtedy, jeśli pada deszcz, te rośliny mają tendencję do usychania. Trzeba je nawadniać nawet co dwa dni sporą ilością wody tak, aby podłoże przesiąkło na ok. 25-30 cm w głąb. Tyczy się to głównie młodych krzewów, ponieważ starsze radzą sobie z temperaturami o wiele lepiej i można robić to rzadziej. Nawadnianie trwa aż do października. Po tym miesiącu ziemia zazwyczaj jest niemal zawsze wilgotna, ale należy to sprawdzać.