Hortensja pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Obecnie, nie jest już spotykana w dzikiej postaci, jednak dzięki niebywałej, egzotycznej urodzie dotarła do najdalszych zakątków świata. Zdobi także wiele polskich ogrodów. Jej najpopularniejszą odmianą jest hortensja ogrodowa, choć nie brakuje miłośników prostszej w pielęgnacji hortensji bukietowej.
Krzewy hortensji rosną do około 1 metra wysokości. Kwiaty ma drobne, jednak gromadzą się w bujnych, kulistych formacjach. Kwitną najczęściej od czerwca do sierpnia. Przybierają najróżniejsze odcienie fioletów, niebieskości, różu czy nawet czerwieni. Ciekawostką jest, że możemy przewidzieć, na jaki kolor zakwitnie nasza hortensja. Wystarczy, że znamy... odczyn gleby, w której jest zasadzona! Im kwaśniejszy, tym bardziej niebieskie lub fioletowe będą jej kwiaty.
Wbrew pozorom hortensja ogrodowa nie jest najłatwiejsza w pielęgnacji, jednak ze względu na oszałamiające, egzotyczne piękno warto podjąć trud, by znalazła się w naszym ogrodzie. Wybierając dla niej przestrzeń, pamiętajmy, że najlepiej czuje się w miejscach średnio nasłonecznionych o dużej wilgotności powietrza. Zasadźmy ją przy domu, ogrodzeniu, altance czy drzewie, tak by docierało do niej delikatne, rozproszone światło zamiast palących promieni. Dodatkowo zapewnimy jej w ten sposób osłonę przed wiatrem. Ważny jest również odpowiedni odczyn gleby — hortensja najlepiej rozwinie się w ziemi o pH pomiędzy 4 a 7.
Hortensja bukietowa jest krzewem o białych, stożkowych kwiatach, które przekwitają na różowo. W przeciwieństwie do hortensji ogrodowej, lubi dobrze nasłonecznione miejsca i nie przepada za cieniem. Cechą wspólną dla obu odmian jest duże zapotrzebowanie na wodę.
Hortensje sprzedawane są w doniczkach i w teorii możemy sadzić je w ogrodzie od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Pamiętajmy jednak, że w przypadku hortensji ogrodowej krzew wykazuje niewielką tolerancję na niskie temperatury. W związku z tym, idealnym momentem na sadzenie jest okres wiosenny, kiedy zażegnaliśmy już przymrozki. Sadząc hortensję jesienią, musimy porządnie zabezpieczyć ją na zimę. Problem ten nie dotyczy hortensji bukietowej, która jest dużo bardziej odporna na mróz, wymaga jednak mocnego i regularnego skracania.
Hortensje sadzimy w pochmurne dni, najlepiej we wczesnych godzinach porannych, kiedy temperatura jest najbardziej stabilna. Wybieramy miejsce osłonięte od wiatru. Dzięki temu możemy być pewni, że nasz krzew zakwitnie gęsto i będzie zachwycał wszystkich wokół.