To pewne! Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci nie należy się tylko kobietom. Należy spełnić warunki

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci to jedynie potoczna nazwa programu "Mama 4+" Choć nazwy te mogą mylić o pieniądze z tego tytułu, mogą starać się nie tylko kobiety. W obydwu przypadkach jednak trzeba spełnić kryteria, które trochę się od siebie różnią.

Gdy jeden z rodziców poświęca się wychowaniu dzieci, istnieje ryzyko, że ze względu na rezygnację z pracy, osoba ta nie otrzyma w przyszłości godnej emerytury. Program Mama 4+ ma temu zapobiec. Dodatkowe pieniądze będą wypłacane jeżeli spełni się określone warunki.

Zobacz wideo Lenka i Jan Klimentowie znają już płeć dziecka. Tajemnice zdradziła im mama. "Najpiękniejsze wspomnienia"

Klaudia El Dursi Klaudia El Dursi jako "uosobienie piękna" w obłędnym stroju kąpielowym

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci nie należy się tylko kobietom

O pieniądze z programu z programu Mama 4+ mogą starać się zarówno matki jak i samotni ojcowie, którzy zamiast karierą zawodową postanowili zająć się dziećmi. Ważne jest jednak aby pociech w domu było minimum cztery. Ponadto spełnić trzeba też inne warunki:

  • osiągnąć wiek emerytalny — u kobiet ukończone 60 lat, u mężczyzn 65 lat,
  • otrzymywanie emerytury (lub renty) mniejszej niż ta minimalna lub nieposiadanie prawa do niej,
  • brak innego dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania,
  • przebywanie na terenie Polski,
  • niekaralność,
  • obywatelstwo polskie lub prawo pobytu,
  • opieka prawna nad dziećmi (mogą być adoptowane).

Ojcowie muszą ponadto udowodnić, że wychowali najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Dodatek do emerytury za urodzeniu dzieci w 2022 roku jest wyższy

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci podlega corocznej waloryzacji. Wszystko dlatego, że jego najwyższa kwota wynosi tyle, co minimalna emerytura w danym roku. W związku z tym w 2022 roku wynosi ona 1338,44 zł brutto, taką też wysokość maksymalną ma dodatek za urodzenie dzieci. Co ciekawe beneficjentów tego programu obowiązuje też 13 czy 14 emerytura.

Seniorka Kiedy wypłata 14 emerytury w 2022? Przelewy niebawem ruszają!

Nie każdy otrzyma taką samą kwotę z program Mama 4+

Kwotę wysokości 1338,44 zł brutto otrzymają jedynie osoby nieuprawnione do żadnego świadczenia pieniężnego typu emerytura czy renta. Pozostałe osoby ubiegające się o pieniądze z tego tytułu otrzymają je tylko jeżeli ich świadczenie jest niższe niż minimalna emerytura w danym roku. Dla przykładu jeżeli nasza emerytura wynosi 1000 zł brutto, z dodatku za urodzenie dzieci otrzymamy jedynie 338,44 zł.

Oznacza to więc, że jeżeli rodzic spełnia warunki otrzymania dodatku, ale pracował i posiada prawo do świadczenia wynoszącego więcej niż wyznaczona powyżej kwota, nie otrzyma pieniędzy z programu Mama 4 plus.

Więcej o: