To oficjalne! Nowa ulga dla seniorów weszła w życie. Mogą zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych

Nowa ulga dla seniorów to szansa na duży zastrzyk gotówki. Mogą zyskać nawet kilka tysięcy złotych, jeśli spełnią określone warunki. W życie wszedł PIT-0, który dotyczy tylko niektórych seniorów. Wyjaśnimy, kto ma szansę zaoszczędzić pieniądze.

Wielu seniorów ma szansę na dodatkowe pieniądze, które zasilą ich kieszeń jeszcze w tym roku. Ich podstawowe świadczenie zwiększyło się jednorazowo o trzynastą emeryturę, a już za moment niektórzy otrzymają czternastą emeryturę. Mogą wnioskować o 500 plus dla seniora, 200 złotych do emerytury, czy podwójną emeryturę w określonych przypadkach. Wraz z 2022 rokiem wprowadzono też specjalną ulgę. Chodzi o PIT-0, który pomaga zaoszczędzić nawet do kilku tysięcy złotych. 

Zobacz wideo Szczepienia w Polsce. Jak wygląda kwalifikacja osób ze schorzeniami?

PIT-0. Na czym polega nowa ulga dla seniorów?

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowa ulga podatkowa. Seniorzy i seniorki, którzy spełnią określone warunki, będą niemal całkiem zwolnieni z opłat. Przysługuje im bowiem kwota wolna od podatku w wysokości 85 528 zł rocznie. Warunkiem jest, aby podatnik podlegał ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu Ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych.

Maja HyżyMaja Hyży w bikini miesiąc po porodzie. "Zbieram szczękę z podłogi"

Ulga dla pracujących emerytów. Do jakiej kwoty mogą sobie "dorobić"?

Ulga PIT-0 obowiązuje także tych emerytów, którzy równolegle pracują i pobierają emeryturę. Tak zwane "dorabianie" do emerytury może wiązać się z ulgą PIT-0, ale obowiązują progi dochodowe. Mogą oni wykorzystać tylko kwotę wolną, która wynosi 30 tys. złotych. W ten sposób zyskają nawet kilka tysięcy złotych rocznie. 

TrampkiJak prać białe trampki? Te sposoby sprawią, że będą wyglądały jak nowe

Nowa ulga dla seniorów zależy od rodzaju umowy. Komu jeszcze przysługuje?

Wydawać by się mogło, że ulga dla seniorów, czyli PIT-0 obowiązuje wyłącznie przy umowie o pracę. To nieprawda, ponieważ zyskają na niej także pracujący na zleceniach i niektórzy przedsiębiorcy. Stratni będą ci, których obowiązuje umowa o dzieło. Nie otrzymają tego zastrzyku gotówki.

Więcej o: