To oficjalne! Nowa ulga dla seniorów weszła w życie. Mogą zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych

Nowa ulga dla seniorów to szansa na duży zastrzyk gotówki. Mogą zyskać nawet kilka tysięcy złotych, jeśli spełnią określone warunki. W życie wszedł PIT-0, który dotyczy tylko niektórych seniorów. Wyjaśnimy, kto ma szansę zaoszczędzić pieniądze.

Wielu seniorów ma szansę na dodatkowe pieniądze, które zasilą ich kieszeń jeszcze w tym roku. Ich podstawowe świadczenie zwiększyło się jednorazowo o trzynastą emeryturę, a już za moment niektórzy otrzymają czternastą emeryturę. Mogą wnioskować o 500 plus dla seniora, 200 złotych do emerytury, czy podwójną emeryturę w określonych przypadkach. Wraz z 2022 rokiem wprowadzono też specjalną ulgę. Chodzi o PIT-0, który pomaga zaoszczędzić nawet do kilku tysięcy złotych. 

Zobacz wideo Szczepienia w Polsce. Jak wygląda kwalifikacja osób ze schorzeniami?

PIT-0. Na czym polega nowa ulga dla seniorów?

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowa ulga podatkowa. Seniorzy i seniorki, którzy spełnią określone warunki, będą niemal całkiem zwolnieni z opłat. Przysługuje im bowiem kwota wolna od podatku w wysokości 85 528 zł rocznie. Warunkiem jest, aby podatnik podlegał ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu Ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych.

Ulga dla pracujących emerytów. Do jakiej kwoty mogą sobie "dorobić"?

Ulga PIT-0 obowiązuje także tych emerytów, którzy równolegle pracują i pobierają emeryturę. Tak zwane "dorabianie" do emerytury może wiązać się z ulgą PIT-0, ale obowiązują progi dochodowe. Mogą oni wykorzystać tylko kwotę wolną, która wynosi 30 tys. złotych. W ten sposób zyskają nawet kilka tysięcy złotych rocznie. 

Nowa ulga dla seniorów zależy od rodzaju umowy. Komu jeszcze przysługuje?

Wydawać by się mogło, że ulga dla seniorów, czyli PIT-0 obowiązuje wyłącznie przy umowie o pracę. To nieprawda, ponieważ zyskają na niej także pracujący na zleceniach i niektórzy przedsiębiorcy. Stratni będą ci, których obowiązuje umowa o dzieło. Nie otrzymają tego zastrzyku gotówki.

Więcej o: