Jak pozbyć się much z domu? Te zapachy skutecznie je przepędzą, a przy tym pięknie pachną

Piękna pogoda, słońce opatulające naszą skórę przyjemnym ciepłem, delikatny wiaterek, spokój, beztroska, wizja zbliżającego się urlopu i... ciągłe, uporczywe bzyczenie, które nie pozwala nam się zrelaksować. Jak pozbyć się much z domu raz na zawsze?

Muchy są jednymi z najbardziej irytujących owadów, z jakimi mamy nieprzyjemność współistnieć. W sezonie letnim stają się wręcz nie do wytrzymania. Wystarczy, że otworzymy okno, aby wpuścić do mieszkania trochę świeżego powietrza, a już się pojawiają. Nie tylko niesamowicie się naprzykrzają, ale przede wszystkim roznoszą bakterie, zarazki i szybko się rozmnażają.

Zobacz wideo Wspaniały zapach w kilku postaciach. Co można wyczarować z lawendy?

Miód i papier, czyli jak pozbyć się much z domu

Tradycyjna łapka na muchy może nie wystarczyć. Aby pozbyć się insektów z domu, warto sięgnąć po bardziej zdecydowane środki. Nie muszą to być od razu gotowe produkty ze sklepu. Najskuteczniejsze pułapki i odstraszacze wykonasz sama, z produktów, które z pewnością znajdziesz w kuchni.

Najpopularniejszym sposobem na pozbycie się much jest pułapka w postaci lepu, którą możesz wykonać sama w domu. Potrzebujesz do tego pasków brązowego papieru, miodu oraz mąki kukurydzianej. Składniki mieszasz ze sobą i dokładnie smarujesz nimi papier. Mieszankę możesz również nalać do spodeczków i wyłożyć w szafkach z żywnością.

Zapachy, od których uciekają muchy

Wanilia, kokos, cytryna, eukaliptus, mięta – to tylko kilka z aromatów, które skutecznie odstraszą muchy. Możesz je wykorzystać w formie olejków, dyfuzorów czy świec. Nie tylko uchronią twój dom przed niechcianymi gośćmi, ale mogą służyć za gustowną ozdobę oraz umilą ci dzień pięknym zapachem. Możesz również rozcieńczyć ocet jabłkowy z wodą i taką mieszanką spryskiwać mieszkanie — w ten sposób wygonisz muchy w okamgnieniu. 

Rośliny odstraszające owady

A jak już przy ozdobach jesteśmy – muchy nie znoszą także niektórych roślin i wydzielanych przez nie zapachów i substancji. Zdecydowanie omijają paproć, świeży czosnek, paprykę i lawendę. Wystarczy, ze doniczkę z rośliną postawisz na parapecie i możesz mieć pewność, że żaden insekt się nie przeciśnie.

Siatki w oknach i regularne sprzątanie

Zanim zaczniemy walkę z muchami, warto wdrożyć kilka działań, które skutecznie zapobiegną ich pojawieniu się. Owady ciągną przede wszystkim do zapachu przejrzałej żywności, dlatego zadbaj o porządek. Dokładnie zawiązuj worki ze śmieciami i regularnie je wynoś. W oknach zamontuj nieinwazyjne moskitiery, które nie przepuszczą do naszego mieszkania żadnego owada.

Więcej o: