Jak prać buty w pralce? Instrukcja krok po kroku. Dzięki niej nie zniszczysz obuwia

Wiele osób może zastanawiać się jak prać buty w pralce, aby ich przypadkiem nie zniszczyć. Obawa ta jest słuszna dlatego, że łatwo popełnić podczas tej czynności błąd, który może kosztować nas utratę obuwia. Dziś przedstawimy instrukcje krok po kroku jak zrobić to poprawnie.

Ze względu na oczywisty sposób użytkowania obuwie bardzo łatwo ubrudzić. Niestety ich doczyszczenie często nie jest proste albo brakuje nam po prostu czasu, aby wykonać je ręcznie. W takich sytuacjach często buty lądują w pralce. Aby jednak ich wtedy nie zniszczyć, trzeba trzymać się kilku prostych zasad.

Zobacz wideo Nie masz pomysłu, jak wyczyścić zamszowe buty? Poznaj 3 proste sposoby!

Jak prać buty w pralce? Przedstawiamy instrukcję krok po kroku

Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia obuwia podczas prania go w pralce, warto postępować według instrukcji. W pierwszej kolejności, zanim włożysz buty do bębna, musisz usunąć ręcznie większe zabrudzenia tj. piach, kurz czy zaschnięte błoto za pomocą delikatnej szczotki następnie:

 1. Wyjmujemy z butów sznurowadła i wkładki. Te elementy najlepiej jest bowiem wyprać ręcznie.
 2. Buty wkładamy specjalnego woreczka np. przeznaczonego do prania bielizny i wkładamy do bębna coś jeszcze np. stary ręcznik czy niewielki koc. Ochroni to obuwie przed obijaniem się o bęben, co mogłoby prowadzić do powstania uszkodzeń mechanicznych.
 3. Ustawiamy krótki program z maksymalną temperaturą 30°C i obrotami 400 na minutę.
 4. Do prania butów używamy jedynie niewielkiej ilości proszku. Unikamy płynów zmiękczających oraz nie dodajemy płynu do płukania.

Jakich butów nie prac w pralce? Nie każda para się nadaje

Przed przystąpieniem do prania powinniśmy zwrócić uwagę na jedną istotną rzecz. Nie każde obuwie może znaleźć się w pralce. Trampki, buty sportowe i tenisówki zniosą ten zabieg czyszczenia bez szwanku natomiast:

 • szpilki oraz buty z ćwiekami lub innymi ozdobami  doprowadzić do uszkodzenia bębna pralki,
 • buty skórzane mogą popękać,
 • obuwie zamszowe może przestać wyglądać estetycznie,
 • buty klejone w kontakcie z wodą mogą się rozkleić,
 • w espadrylach spód ze sznurka wskutek działania proszku i wody może ulec uszkodzeniu.

Jak suszyć buty, aby ich nie uszkodzić? Ważnych jest kilka zasad

Aby mieć pewność, że podczas suszenia nasze buty się nie odkształcą i nie odbarwią, warto pamiętać, aby:

 • nie kłaść ich na kaloryferze,
 • nie ustawiać ich bezpośrednio na słońcu.

Aby wykonać ten zabieg odpowiednio potrzebne będą jeszcze suche gazety. Należy je zwinąć i wypchać nimi buty. Następnie pozostawiamy obuwie w ten sposób do całkowitego wyschnięcia, w neutralnym suchym miejscu.

Więcej o: