Dodatek do emerytury po 65. roku życia to nawet 1300 zł. Przysługuje tylko w tych przypadkach

Seniorzy i seniorki mają szansę na wiele form podwyższenia kwoty podstawowego świadczenia. Dodatek do emerytury po 65. roku życia może im to umożliwić. Wariantów jest kilka, a jeden z nich może wynieść nawet 1300 złotych. Komu przysługuje?

Dodatek do emerytury w formie jednorazowej, to np. trzynasta i czternasta emerytura, która wypłacana jest raz w roku. Co miesiąc, seniorzy mogą ubiegać się o 200 złotych do emerytury, ale nie z ZUS, lub 500 złotych dla seniora, ale tylko w trudnej sytuacji zdrowotnej. Jest jednak jeszcze jedna forma dodatku do emerytury, która skierowana jest głównie do seniorek. Jak można się wzbogacić?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Dodatek do emerytury po 65 roku życia, ale nie z ZUS

Ci seniorzy, których zawód był szczególny, mogą liczyć na dodatkowe 200 złotych co miesiąc. Pieniędzy nie wypłaca jednak ZUS. Chodzi o 200 złotych dla strażaków (po 65. roku życia) i strażaczek (po 60.), którzy przez minimum 25 lat (w przypadku mężczyzn) i 20 lat, (w przypadku kobiet) wykazywali się aktywną służbą w Ochotniczej Straży Pożarnej. Od 2022 roku pieniądze należą się też wybranym osobom, które udzielały się na tych samych zasadach w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Ten dodatek wypłacany jest dożywotnio.

Katarzyna Glinka Torebka Katarzyny Glinki to perełka! "Wspaniała". Podobne na wyprzedaży

Dodatek po 65. roku życia głównie dla mam. To program Mama 4+

Program Mama 4+ to program głównie dla mam, które są na emeryturze. To oznacza, że muszą przekroczyć próg minimum 60. lat, a więc jest to dodatek również dla kobiet np. po 65. roku życia. Takie wsparcie finansowe przyznawane jest tym matkom, które w swoim życiu odchowały minimum czwórkę dzieci, ale na ich rzecz zrezygnowały z pracy. Jeśli nie przysługuje im żadna emerytura, wówczas ich konto co miesiąc zostanie zasilone taką kwotą, jaka obowiązuje w danym roku i jaka jest równa minimalnej emeryturze. Ponieważ w 2022 roku wynosi 1338,44 zł brutto, o tyle zasili konta seniorek. Te, których emerytura wynosi np. 1000 złotych, otrzymają "uzupełnienie" w kwocie 338,44 zł brutto.

W przypadku ojców dodatek również się należy. Muszą osiągnąć wiek emerytalny, a ponadto udowodnić, że wychowali co najmniej czwórkę dzieci, ponieważ ich matka zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Dominika Gwit - Dunaszewska Dominika Gwit jest w ciąży! "Pan Bóg wysłuchał naszych próśb"

Dodatek do emerytury, czyli dodatek pielęgnacyjny nie tylko powyżej 65. roku życia

Dla najbardziej potrzebujących, a zwłaszcza chorych seniorów, przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny. Przysługuje tym, którzy ukończyli 75 roku życia bądź wcześniej (np. 65 rok życia), jeśli została stwierdzona całkowita niezdolność do pracy lub samodzielnej egzystencji. Obecnie wysokość dodatku wynosi 256,44 zł. Po 75. roku życia przyznawany jest z urzędu.

Więcej o: