Nawet 500 zł mandatu dla rowerzysty za braki w obowiązkowym wyposażeniu. To aż 5 rzeczy

Piękna pogoda zachęca do spędzania wolnego czasu na zewnątrz. W sezonie chętnie zamieniamy samochód na dwa kółka - zarówno dla przyjemności, zdrowia jak i oszczędności. Często zapominamy jednak o obowiązkowym wyposażeniu. Jego brak może kosztować rowerzystę nawet 500 zł mandatu.

Latem chętniej korzystamy z dobrej pogody i częściej wybieramy się na spacery, rolki czy rower. Ten ostatni cieszy się szczególną popularnością, o czym świadczą zatłoczone ścieżki rowerowe. Decydując się na przejażdżkę, warto zadbać, by była bezpieczna — dla nas, dla innych uczestników ruchu drogowego oraz dla naszego sprzętu. 

Zobacz wideo Wyprzedzał rowerzystkę na rondzie. Nie zachował odpowiedniej odległości, a potem uciekł z miejsca wypadku

Obowiązkowe wyposażenie rowerzysty — za jego brak może ci grozić do 500 zł mandatu

Przepisy mówią jasno — poza perfekcyjną znajomością zasad ruchu drogowego, aby poruszać się rowerem po drogach publicznych, musimy go wyposażyć w pięć niezbędnych elementów. Są to:

  1. Jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej zamontowane z przodu,
  2. Jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt, umiejscowione z tylu,
  3. Co najmniej jedno światło pozycyjne o barwie czerwonej,
  4. Przynajmniej jeden sprawny hamulec,
  5. Sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Anita SokołowskaAnita Sokołowska zachwyca w stroju kąpielowym. "Oj petarda"

W razie braku któregoś z nich rowerzysta może otrzymać od 20 do 500 zł mandatu. Odpowiednie wyposażenie ma zachęcić do lepszego dbania o jednoślad, co powinno zwiększyć naszą świadomość oraz bezpieczeństwo.

Pamiętajmy, że jedynie w ciągu dnia przepisy zezwalają na jazdę bez oświetlenia pozycyjnego.

Co jeszcze warto mieć ze sobą, wybierając się na wycieczkę?

A skoro o bezpieczeństwie mowa — w przepisach nie znajdziemy nakazu noszenia kasku w trakcie jazdy na rowerze. Mimo to gorąco zachęcamy do korzystania z niego. W razie upadku dobrze dobrany, zapięty kask, ochroni naszą głowę, a nierzadko także uratuje życie. Poza nim warto wozić ze sobą zestaw, który przyda nam się w razie awarii — klucze, łatki i pompka nie zajmują wiele miejsca, ale mogą nas uratować z niejednej opresji. Ostatnią propozycją jest mała, poręczna apteczka, w której znajdziemy przynajmniej środek do dezynfekcji oraz opatrunek.

Więcej o: