Te domowe sposoby na ćmę bukszpanową są niezawodne! Uratują twoje rośliny

Przekleństwem wielu ogrodników jest ćma bukszpanowa. Jak się pozbyć tego szkodnika? Domowe sposoby na ćmę bukszpanową mogą być równie, a nawet bardziej skuteczne niż te, wymagające drogich środków chemicznych ze sklepu ogrodniczego. Oto trzy z nich.

Ćma bukszpanowa to owad, który może wyrządzić niemałe szkody. Nie potrzebuje wiele czasu, aby zacząć niszczyć nawet bardzo okazałe rośliny. Tak naprawdę już po wylęgu, ćmy bukszpanowe z zapałem pałaszują liście np. bukszpanu wiecznie zielonego. Mogą też osiedlić się na innych roślinach, takich jak  irga, laurowiśnia, ostrokrzew, trzmielina. Jak je uchronić domowymi sposobami?

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek pokazała swój ogród. "Przepiękne rośliny i aranżacja"

Domowe sposoby na ćme bukszpanową. Kluczowy jest tutaj zapach

Szczególnie żarłoczne u ciem bukszpanowych są samce. To właśnie one wyrządzają największe szkody, a próbując się pozbyć tych szkodników, warto zacząć właśnie od płci męskiej. To ważne również dlatego, że samce odpowiedzialne są za rozmnażanie się szkodników, a jeśli szybko je przegonimy, populacja będzie samoczynnie się zmniejszać. 

Aby pozbyć się samców ćmy bukszpanowej, należy zastawić tzw. pułapki feromonowe. Możesz kupić gotowe, lub wykonać je samodzielnie. To nic innego, jak pojemniki lejkowe (kominowe) wielkości niewielkiej doniczki. Wiesza się je w ogrodzie w pobliżu bukszpanów, a w środku rozprowadza lepką substancję. Zapachy, które warto umieścić wewnątrz i które przyciągną samców ćmy bukszpanowej to m.in. cynamon, kardamon, świerk i mięta. 

Domowy sposób na ćmę bukszpanową, który trzeba często powtarzać

Skuteczny, ale niestety nieco uciążliwy sposób na pozbycie się ćmy bukszpanowej, to także jej wytrząsanie. Bukszpan należy owinąć folią malarską, lub workiem foliowym, a następnie zacząć potrząsać, tak aby nie uszkodzić pnączy. Szkodniki wypadną z krzewu i w znacznym stopniu nie powrócą już na to samo miejsce. Zabieg ponowić za około tydzień.

Szkodliwa ćma bukszpanowa. Jak się pozbyć jej za pomocą wody?

Ostatni domowy sposób, to polewanie roślin dużym strumieniem wody. Wąż ogrodowy będzie idealny, aby wypłoszyć wszystkie ćmy bukszpanowe. Nakieruj strumień wody na roślinę i czekaj, aż szkodniki wypadną, a właściwie zostaną wyrzucone na długą odległość od dawnego miejsca bytowania.

Więcej o: