Jak groźne jest użądlenie osy? Wiemy, jak postępować i załagodzić ból domowymi sposobami

Jak groźne jest użądlenie osy? Co robić gdy do niego dojdzie? Warto poznać odpowiedzi na te pytania i być gotowym gdy wydarzy się taka sytuacja. Znamy skuteczne sposoby na to jak szybko zneutralizować ból.

W sezonie letnim bardzo często w okolicy naszego domu i tarasu mogą pojawić się osy. Szybko przyciąga je słodki zapach owoców czy napojów. Niestety przy tak bliskim kontakcie może czasem dojść do użądlenia nas przez te owady. Jak postępować w tej sytuacji? Tłumaczymy.

Zobacz wideo Pięć sposobów na uciążliwe insekty. Jak pozbyć się mrówek, muszek czy komarów?

Sandra KubickaHit na pryszcze Kubickiej kosztuje tylko 25 zł! "Został tylko strupek"

Jak groźne jest użądlenie osy? Co robić gdy owad pojawia się nieproszony w okolicy domu?

Osy nie cieszą się dobrą sławą w porównany do innych owadów takich jak np. pszczoły czy trzmiele.  Jednak należy pamiętać, że tak naprawdę atakują głównie wtedy, gdy poczują zagrożenie. Dzieje się tak np. w sytuacji gdy zostanie naruszone ich gniazdo albo owada rozdrażnią gwałtowne ruchy lub zapach. Wtedy osy bezwzględnie atakują, dotkliwie kąsając osobę, którą uznały za wroga. Ukąszenie takie sprawia silny ból i duży dyskomfort, lecz nie jest groźne gdy nie jesteśmy na nie uczuleni.

Co robić gdy do niego dojdzie do ukąszenia przez osy?

Jeżeli doszło już do ukąszenia i nie mamy pewności, jaki owad nas zaatakował, brak żądła w ranie może być sygnałem, że napaści dokonała osa. Nawet mała dawka jadu może powodować silny ból, aby go zniwelować, można zastosować domowe sposoby:

  1. Okłady z lodu pomogą nie tylko złagodzić ból, ale też powinny zmniejszyć wielkość obrzęku wokół ugryzienia.
  2. Po schłodzeniu miejsca ukąszenia najlepiej zastosować okład z czegoś kwaśnego. Ekspert poleca skorzystać z rozcieńczonego octu, soku z cytryny lub zwykłej aspiryny.

Jak pozbyć się kreta domowymi sposobami? Dzięki tym metodom szybko zniknie z ogrodu i trawnikaJak pozbyć się kreta domowymi sposobami? Wystarczy szklany słoik!

Czym odstraszyć osy? Wykorzystaj sprytny trik

Jak ogólnie wiadomo lepiej zapobiegać przed jakąś sytuacją niż ją leczyć. Dletego jeżeli w okolicy naszego domu czy tarasu pojawiają się osy, spróbuj pozbyć się ich sprytnym sposobem z użyciem olejku goździkowego. Jest on bardzo nieprzyjemny dla tych owadów, dlatego trzymają się z dala od jego źródła. Wystarczy, że przygotujesz roztwór z wody i olejku goździkowego. Gotową mieszankę przelej do butelki ze spryskiwaczem, a następnie spryskaj miejsca, gdzie pojawiają się osy.

Więcej o: