Jak groźne jest użądlenie osy? Wiemy, jak postępować i załagodzić ból domowymi sposobami

Jak groźne jest użądlenie osy? Co robić gdy do niego dojdzie? Warto poznać odpowiedzi na te pytania i być gotowym gdy wydarzy się taka sytuacja. Znamy skuteczne sposoby na to jak szybko zneutralizować ból.

W sezonie letnim bardzo często w okolicy naszego domu i tarasu mogą pojawić się osy. Szybko przyciąga je słodki zapach owoców czy napojów. Niestety przy tak bliskim kontakcie może czasem dojść do użądlenia nas przez te owady. Jak postępować w tej sytuacji? Tłumaczymy.

Zobacz wideo Pięć sposobów na uciążliwe insekty. Jak pozbyć się mrówek, muszek czy komarów?

Jak groźne jest użądlenie osy? Co robić gdy owad pojawia się nieproszony w okolicy domu?

Osy nie cieszą się dobrą sławą w porównany do innych owadów takich jak np. pszczoły czy trzmiele.  Jednak należy pamiętać, że tak naprawdę atakują głównie wtedy, gdy poczują zagrożenie. Dzieje się tak np. w sytuacji gdy zostanie naruszone ich gniazdo albo owada rozdrażnią gwałtowne ruchy lub zapach. Wtedy osy bezwzględnie atakują, dotkliwie kąsając osobę, którą uznały za wroga. Ukąszenie takie sprawia silny ból i duży dyskomfort, lecz nie jest groźne gdy nie jesteśmy na nie uczuleni.

Co robić gdy do niego dojdzie do ukąszenia przez osy?

Jeżeli doszło już do ukąszenia i nie mamy pewności, jaki owad nas zaatakował, brak żądła w ranie może być sygnałem, że napaści dokonała osa. Nawet mała dawka jadu może powodować silny ból, aby go zniwelować, można zastosować domowe sposoby:

  1. Okłady z lodu pomogą nie tylko złagodzić ból, ale też powinny zmniejszyć wielkość obrzęku wokół ugryzienia.
  2. Po schłodzeniu miejsca ukąszenia najlepiej zastosować okład z czegoś kwaśnego. Ekspert poleca skorzystać z rozcieńczonego octu, soku z cytryny lub zwykłej aspiryny.

Czym odstraszyć osy? Wykorzystaj sprytny trik

Jak ogólnie wiadomo lepiej zapobiegać przed jakąś sytuacją niż ją leczyć. Dletego jeżeli w okolicy naszego domu czy tarasu pojawiają się osy, spróbuj pozbyć się ich sprytnym sposobem z użyciem olejku goździkowego. Jest on bardzo nieprzyjemny dla tych owadów, dlatego trzymają się z dala od jego źródła. Wystarczy, że przygotujesz roztwór z wody i olejku goździkowego. Gotową mieszankę przelej do butelki ze spryskiwaczem, a następnie spryskaj miejsca, gdzie pojawiają się osy.

Więcej o: