Jakie rośliny podlewać drożdżami? Dzięki temu nawozowi będą bujne i zdrowe

Drożdże piekarskie świetnie sprawdzą się nie tylko w kuchni. To również świetna alternatywa dla dostępnych w sklepach sztucznych nawozów czy środków ochrony roślin. Możesz je wykorzystać do oprysku czy podlewania. Do jakich roślin warto stosować nawóz z drożdży?

Drożdże w kuchni wykorzystuje się na wiele różnych sposobów. Okazuje się, że przydatne są również w uprawie roślin w domu czy w ogrodzie. Na ich bazie możesz przygotować domowej roboty nawóz czy oprysk. Sprawdź, jakie rośliny warto podlewać drożdżami.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Jakie rośliny podlewać drożdżami? Sprawdzą się nie tylko w ogrodzie

Nawóz z drożdży korzystnie wpływa na system korzeniowy, co ułatwia pobieranie wody i składników mineralnych. W sezonie wegetacyjnym wspomaga rozwój roślin, ich kwitnienie i owocowanie. A przede wszystkim chroni je przed szkodliwymi mikroorganizmami, odpowiedzialnymi za choroby grzybowe, oraz przed szkodnikami. Drożdże zawierają witaminy z grupy B, aminokwasy, żelazo czy węglowodany.

Katarzyna Skrzynecka Nowa sukienka Skrzyneckiej jest idealna nie tylko dla pań po 50.

Najczęściej stosuje się go do podlewania warzyw, takich jak pomidory i ogórki, roślin i krzewów ozdobnych, w tym róż i hortensji, czy owoców. Sprawdzi się też w uprawie roślin doniczkowych. Drożdże możesz wykorzystać do nawożenia lawendy, storczyków, truskawek oraz tui.

Nawóz z drożdży. Jak go przygotować i jak stosować?

Do przygotowania najprostszego nawozu potrzebujesz 100 g świeżych lub 32 g suchych drożdży oraz 10 litrów ciepłej wody. Drożdże rozpuść w wodzie. Wymieszaj i odstaw na godzinę. Po tym czasie od razu możesz przejść do podlewania.

Oprysk z drożdży na ogórki jest szybki i tani. Wykonasz go w 4 krokach. Ochroni on rośliny przed chorobami Oprysk z drożdży na róże, pomidory i ogórki. Sposób na choroby i szkodniki

Do podlewania możesz również użyć nawozu ze sfermentowanych drożdży.

  • Kostkę (100 g) świeżych drożdży rozpuść w szklance ciepłej wody.
  • Dodaj szklankę cukru. Zamieszaj i odstaw na 2 godziny.
  • Po upływie potrzebnego czasu dodaj mieszankę do 10 litrów wody.
  • Przykryj naczynie i odstaw na tydzień do sfermentowania.

Taki nawóz stosuj po rozcieńczeniu w odpowiedniej proporcji, 1 szklanka na 10 litrów wody.

Do przygotowania roztworów najlepiej nada się deszczówka lub przegotowana i odstana woda. Nawóz z drożdży możesz stosować przez cały sezon, choć najlepsze efekty przynosi podlewanie wiosną i latem. Nie używaj go częściej niż co 2 tygodnie, by nie doprowadzić do przenawożenia roślin.

Więcej o: