Jak pozbyć się mrówek z domu i ogrodu? Sięgnij po tę przyprawę, a problem zniknie

Mrówki nie należą do mile widzianych owadów. Choć są raczej niegroźne dla ludzi, mogą już szkodzić naszym roślinom. Ich inwazja to kłopot, z którym zmagamy się szczególnie latem. Zastanawiasz się, jak pozbyć się mrówek z domu i ogrodu? Sprawdź te sprawdzone sposoby.

Mrówki zaglądają do naszych domów i ogrodów przede wszystkim w poszukiwaniu pokarmu i schronienia. Z tego powodu często stają się nieproszonymi gośćmi. Nie ogranicza ich wysokość budynku i spotkać je możesz nawet mieszkając na ostatnim piętrze w bloku. Szczególnie przyciągają je cukier i słodkie produkty. I choć są dla nas niegroźne, mogą poważnie zaszkodzić naszym roślinom, uszkadzając systemy korzeniowe i przyciągając mszyce. Gdy zauważysz ich obecność w domu lub mrowisko w ogrodzie, nie musisz od razu sięgać po środki chemiczne. By się ich pozbyć, warto wypróbować skuteczne domowe sposoby.

Zobacz wideo Pięć sposobów na uciążliwe insekty. Jak pozbyć się mrówek, muszek czy komarów?

Jak pozbyć się mrówek z domu i ogrodu? Sięgnij po tę popularną przyprawę

Na początek zabezpiecz kratki wentylacyjne, np. specjalną siatką. Sprawdzą się też stare rajstopy. Sprawdź wszystkie szpary, otwory na kable czy nieszczelności. W oknach możesz zamontować siatkę lub moskitierę. Zadbaj też o odpowiednie zabezpieczenie żywności. Nie zostawiaj resztek jedzenia na tarasie czy na stole w kuchni. Odpady trzymaj w szczelnie zamkniętych pojemnikach, sprzątaj okruchy i niedojedzone potrawy, w szczególności słodycze.

Wokół drzwi balkonowych i okien rozsyp warstwę sody oczyszczonej. To zniechęci owady do niechcianych odwiedzin. Zamiast sody możesz sięgnąć po proszek do pieczenia.

Dobrze sprawdzi się cynamon, który możesz również rozsypać wokół roślin w ogrodzie. Na ścieżkach, którymi poruszają się mrówki, rozłóż liście pomidorów czy piołunu. Jeśli w ogrodzie zauważysz mrowisko, możesz je zasypać solą lub zalać wrzątkiem. W ogrodzie, na balkonie i tarasie zasadź rośliny, których zapach odstrasza mrówki. Najlepiej sprawdzą się lawenda, majeranek i mięta. Zniechęcająco działa też kamfora. Pastylki możesz rozłożyć na balkonie lub w kuchni.

Naturalny oprysk na mrówki. Potrzebne składniki znajdziesz w swojej kuchni

By odstraszyć mrówki, możesz sięgnąć po naturalny oprysk z pieprzu. 5 łyżek przyprawy wymieszaj ze szklanką wody, a następnie przelej do spryskiwacza. Środek rozpyl w miejscach, w których często przebywają mrówki. Dobrze sprawdzi się też oprysk z octu. Wymieszaj go z wodą, możesz też dodać kilka kropli walerianowych. Następnie rozpyl wokół balkonu oraz na ścieżkach, którymi podążają mrówki.

Więcej o: