Kolor moczu może powiedzieć wiele o twoim stanie zdrowia. Organizm sam zasygnalizuje problem

Organizm ludzki jest niesamowity. Kiedy tylko coś mu dolega, zaczyna sygnalizować nam to na wiele sposobów. Wypadające włosy, osad na języku czy przebarwienia na skórze to tylko nieliczne z nich. Co o twoim zdrowiu mówi mocz?

Kolor moczu u zdrowej osoby powinien być jasnożółty, słomkowy i bezzapachowy. W zależności od naszej diety lub ilości przyjętych płynów może być bardziej, lub mniej intensywny. Jeśli zaobserwujemy w nim krew, zmętnieje albo zmieni barwę, może to być oznaką choroby lub jakiejś dolegliwości.

Zobacz wideo Przygotowania do ciąży. Co trzeba zrobić? "Żyjemy w gigantycznym pędzie"

Kolor moczu w dużej mierze zależy od nawodnienia

Przyjmowanie odpowiedniej ilości wody jest dla naszego organizmu niezbędne to prawidłowego funkcjonowania. O tym, czy jesteśmy dobrze nawodnieni, może poinformować nas kolor moczu. Jeśli jest blady, niemal przeźroczysty oznacza to, że przesadziliśmy z nawodnieniem, co na dłuższą metę może skutkować niedoborem sodu. Z kolei mocz o ciemnożółtym zabarwieniu sugeruje, że w naszym organizmie pojawiło się za mało płynów i mogliśmy się odwodnić lub mamy za sobą intensywny wysiłek fizyczny.

Mocz mętny, zwłaszcza z połączony z bólem i pieczeniem przy jego oddawaniu najczęściej jest objawem infekcji bakteryjnej, z którą koniecznie powinniśmy udać się do lekarza. Ten problem dotyczy przede wszystkim kobiet w ciąży.

Co mówi kolor moczu o twoim zdrowiu?

Jeśli nasz mocz przybierze nienaturalny odcień, w pierwszej chwili nie powinniśmy panikować. Najczęściej wynika to ze zjedzenia barwnika, zwłaszcza niektórych warzyw (szparagów, buraków, rabarbaru) lub przyjęcia leków. Jeśli jednak jesteście pewni, że nie zjedliście niczego, co mogło go zabarwić, a kolor nie wrócił do normy po jednym, dwóch dniach warto skonsultować się z lekarzem, gdyż może to być objawem poważnej choroby. Gdy nasz mocz przybierze zielony odcień, może sugerować problemy z nerkami, z kolei pomarańczowy — z wątrobą. Kolor brązowy sygnalizuje możliwość uszkodzenia mięśni, niebieski może oznaczać rzadką chorobę genetyczną zwaną hiperkalcemią. Szczególną uwagę powinniśmy zachować w przypadku koloru różowego i czerwonego, zwłaszcza gdy pojawią się w nim krew lub skrzepy. Mimo tak widocznych objawów często je ignorujemy, zakładając, że być może zbliża się nam miesiączka, złapałyśmy zapalenie pęcherza lub coś zjadłyśmy. A może to być objaw bardzo poważnych chorób — nawet nowotworu!

Zadbaj o swoje zdrowie oraz porządną profilaktykę

Pamiętaj — jeśli oddawanie moczu sprawia ci dyskomfort, pojawia się pieczenie czy ból, lub kiedy zaobserwujesz krew — zawsze wybierz się do lekarza. Zadbaj również o regularne badania moczu. Pozwoli ono skontrolować twój stan zdrowia oraz w razie potrzeby, przedwcześnie wykryć chorobę.

Więcej o: