Ile dać na wesele w 2022 roku? Podpowiemy, jaka kwota będzie odpowiednia

Kwestia prezentu i tego ile dać na wesele w 2022 roku zaprząta głowę niejednej osoby zaproszonej na taką uroczystość. Aby dobrze się zaprezentować, kwota w kopercie powinna być odpowiednia. Ale to znaczy jaka? Odpowiadamy, od czego ona zależy.

Uczestnictwo w wydarzeniu, jakim jest wesele, łączy się ze sporymi kosztami także dla gości. Osoby takie muszą przygotować odpowiedni prezent, a jak to bywa w obecnych czasach kopertę z adekwatną do okoliczności sumą w środku. Tylko jak wyliczyć taką kwotę? Postaramy się pomóc w tym zdaniu.

Zobacz wideo Makijaż ślubny w stylu boho - jeden z najsilniejszych trendów ostatnich sezonów. Co jest w nim szczególnie istotne?

Ile się daje na wesele? Zależy od pokrewieństwa

Każdy do koperty powinien włożyć oczywiści tyle na ile go stać. W końcu istotą jest to, aby przyjść i razem świętować. Jeżeli jednak chcemy obliczyć, jaka kwota będzie w naszym wypadku odpowiednia, weźmy pod uwagę relacje, jaka nas łączy z młodą parą. Z największym wydatkiem mogą liczyć się takie osoby jak rodzice chrzestni, rodzeństwo, czy świadkowie. Te osoby w większości włożą do kopert kwoty zaczynające się od 1000 zł za osobę. Nieco wyższe sumy wręczają także bliżsi krewni jak kuzynostwo, ciotki, wujkowie i przyjaciele osób biorących ślub. Chodzi najczęściej ok. 400 do 500 zł od osoby.

Ile dać na wesele w 2022 roku? Uwzględnij swojego partnera, dzieci czy nocleg

Eksperci wskazują, że jeśli zabieramy na wesele osobę towarzyszącą, to powinniśmy dać do koperty dodatkowo tyle pieniędzy, by zwrócić młodym również koszt ugoszczenia partnera czy partnerki. Warto wziąć też pod uwagę czy na imprezę taką udajemy się z dziećmi, czy to para młoda zapewnia nam nocleg i czy jesteśmy zaproszeni też na poprawiny. Każda z tych rzeczy to dodatkowe koszty stanowiące od 150 do 200 zł.

Ile dać do koperty w 2022 roku? Możesz uwzględnić wydatki pary młodej

Wiele osób uważa, że kwota wręczana jako prezent powinna przynajmniej pokrywać wydatki przeznaczone na organizację wesela przeliczone na jedną osobę w taki sposób, by młodym jeszcze ''coś zostało w kieszeni''. Próbując więc to określić, przeważnie posługujemy się ceną za "talerzyk". Obecnie oscyluje ona w okolicach od 180 do nawet 500 zł. Średnio przyjmuje się, że jest to około 250 zł.

Więcej o: