Jak podlewać storczyki, aby pięknie rosły? Domowa odżywka z tego warzywa sprawdzi się idealnie

Storczyki to jedne z najpopularniejszych kwiatów, które zdobią nasze parapety. Pięknie kwitną i występują w wielu kolorach. Ich pielęgnacja nie należy do najtrudniejszych. Dzięki tym niezawodnym wskazówkom dowiesz się, jak podlewać storczyki by rosły bujne i gęste.

Storczyki, zwane również orchideami, to jedne z najchętniej wybieranych kwiatów ozdobnych. Ciekawostką jest, że są tzw. epifitami, czyli rosną na innej roślinie, ale nie pasożytują na niej. W naturze zdobywają pokarm z powietrza lub deszczu. Hodując je w doniczce, to my musimy zadbać, aby niczego im nie brakowało. O ile ich pielęgnacja nie należy do skomplikowanej, tak kwestia podlewania może budzić wątpliwości.

Zobacz wideo Miniszklarnia z plastikowej butelki. Dowiedz się, jak stworzyć domową rozsadę ziół

Jak podlewać storczyki — susza przerywana obfitymi opadami

Orchidee nie tolerują mokrego podłoża, dlatego podlewamy je dopiero po całkowitym wysuszeniu. Absolutnie ich nie przelewamy, gdyż możemy doprowadzić do gnicia korzeni. W zależności od gatunku kwiatu zabieg powtarzamy od 3 do 16 dni. Na szczęście, storczyki rzadko więdną z braku wody — jako rośliny tropikalne są w stanie pobierać wilgoć z otoczenia. Lepiej jednak nie sprawdzać ich wytrzymałości.

Wyjątkiem jest odmiana storczyka z kwiatami w kształcie kielicha — on z kolei nie toleruje przesuszenia, dlatego powinniśmy podlewać go gdy podłoże jest jeszcze delikatnie wilgotne.

Kwiaty najlepiej podlewać rano. Oprócz tego warto również spryskiwać korzenie oraz liście wodą. Możemy to robić raz dziennie, z bezpiecznej odległości.

Metody podlewania storczyków. Pochodzenie wody ma znaczenie

Storczyki niekoniecznie dobrze tolerują wodę z kranu i mineralną. Najlepsza dla nich jest woda miękka, lekko kwaśna, z dużą zawartością tlenu oraz niskim poziomem chloru i fluoru. Dobrze sprawdzi się woda destylowana lub jej mieszanka z wodą wodociągową. 

Jak dbać o stroczyki? Domowa odżywka na bazie popularnego warzywa

Raz na czas możesz także podlać storczyka wywarem z czosnku. Wystarczy, że zagotujesz litr wody i dodasz do niego czosnek przeciśnięty przez praskę. Taką miksturę odstaw na 24 godziny, a następnie podlej nią roślinę. Dzięki składnikom odżywczym zawartym w warzywie zadziała ona jak skuteczna odżywka komercyjna.

Więcej o: