Jak ochłodzić mieszkanie w upalne dni? Znamy aż 6 trików, które prawie nic nie kosztują

Nie posiadasz w swoim domu czy mieszkaniu klimatyzatora, a marzy ci się orzeźwiający chłód w upalne dni? Do uzyskania niższej temperatury w pomieszczeniach nie jest ci on potrzebny. Wykorzystaj nasze sprytne triki.

Do naszego kraju wciąż przyciągają nowe fale upałów. Panujący na zewnątrz skwar często nie daje nam odpocząć nawet w domowym zaciszu. Aby zmniejszyć temperaturę w pomieszczaniach, nie trzeba od razu instalować drogiej klimatyzacji. Przydatne mogą okazać się rolety, wiatrak i lód solą.

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Jak schłodzić dom w upały bez użycia klimatyzatora?

Aby szybko obniżyć temperaturę w domu, wykorzystaj wiatrak i butelki z lodem. W pierwszej kolejności odpowiednio przygotujmy butelki, które są tu kluczowym elementem. Odcinamy ich dolną część na wysokości kilku cm. Następnie w górnej części tworzymy niewielkie dziurki. Możemy wykonać to np. rozgrzanym prętem. Dziury nie mogą być zbyt nisko, by topiący się w nich lód, który w nich umieścimy, nie wylewał się na podłogę. Następnie, obracamy je do góry nogami i przyczepiamy do tylnej ścianki wiatraka. Do zamontowania ich można użyć klasycznego sznurka. Na koniec wyciętym na początku otworem wypełniamy butelki kostkami lodu i włączamy wiatrak. Dla wzmocnienia efektu nie ustawiajmy go w kącie pokoju a w ciągach komunikacyjnych.

Znamy sprytne triki na ochłodzenie mieszkania w upał, które prawie nic nie kosztują

Z pomocą wiatraka i lodu możemy ochłodzić nasze mieszkanie także w inny sposób niż ten przedstawiony powyżej. Technika ta sprawdzi się na niewielkich przestrzeniach, a do jej wykorzystania potrzebujesz:

  • metalowej miski,
  • soli,
  • lodu,
  • wiatraka.

Gdy już masz wszystko, czego potrzebujesz, włóż do miski lód i go posól. Następnie postaw napełniony pojemnik przed wiatrakiem. Metal doskonale utrzymuje zimno, a sól obniża temperaturę, w której zamarza woda, więc lód jest znacznie zimniejszy. Wiatrak natomiast będzie rozdmuchiwać przyjemny, chłód po całym pomieszczeniu.

Jak schłodzić dom w upały? Wprowadź w życie kilka zasad

Aby w naszym domu zawsze panował chłód, nawet w największe upały warto wdrożyć w życie kilka zasad. Oto one:

  1. Nie pozostawiajmy otwartych okien w dzień. Należy otwierać je dopiero wieczorami i zamykać skoro świt. Jeżeli pozostają otwarte za dnia chłodne powietrze, które nagromadziło się w nocy, zostanie zastąpione szybko upalnym powietrzem nagrzanym za dnia.
  2. Używaj za dnia rolet lub żaluzji. Najsilniej i najdłużej słońce świeci od strony południowej i zachodniej i to właśnie te oknach warto zasłaniać nawet na cały dzień.
  3. Używaj nawilżacza powietrza. Upały powodują, że w domu mamy bardzo suche powietrze. Wpływa to na jakość oddychania i nasze samopoczucie.
  4. Nie używaj piekarnika i gotuj szybkie obiady. Długie korzystanie z kuchni i włączanie piekarnika również może mieć wpływ na szybkie nagrzewanie się mieszkania.
Więcej o: