Jak dbać o surfinie? Podpowiadamy sprawdzone sposoby na bujne kolorowe kaskady

Jak dbać o surfinie? Setki małych kwiatów w wesołym kształcie dzwonka to popularna ozdoba balkonów i tarasów. Jak zadać o własny wodospad z kwiatów? Sprawdź z nami abc pielęgnacji surfinii.

Surfinie million bells - kilka faktów na początek 

Chociaż latem surfinie można ujrzeć niemal na każdym balkonie, to wiele osób boryka się z różnymi problemami podczas hodowli. Zanim zaprosimy surfinie million bells do naszej prywatnej przestrzeni warto ją lepiej poznać. 

Surfinia balkonowaSurfinia balkonowa Fot. Pixabay

Nazwa: Surfinia/Petunia 
Typ: jednoroczna 
Wzrost: ok. 50 cm
Ekspozycja: słońce, częściowe słońce 
Gleba: żyzna, próchniczna i przepuszczalna
Kwitnienie: od maja do października 

W ciepłym klimacie surfinia jest rośliną wieloletnią, ale w klimacie umiarkowanym funkcjonuje jako jednoroczna. 

Lawenda w doniczce Lawenda w doniczce - jak dbać o mini ogród? Poradnik dla początkujących i nie tylko

Jak dbać o surfinie? Sadzenie roślin 

Kolorowe kaskady są bardzo łatwe w uprawie, surfinie dobrze rozwijają się zarówno w skrzyniach ogrodowych, wiszących donicach, jak i bezpośrednio w ogrodzie, wystarczy wybrać dobrze nasłonecznione miejsce. Surfinie kupione w donicy, należy przesadzić, ale część osób decyduje się na wysianie surfinii z nasion. Nasiona należy wysiać na tacy na glebie do nasionek w okolicy lutego lub marca. Tacę z nasionkami podlewamy regularnie, ale bez przesady. W momencie, gdy pojawią się małe liście, sadzonki przesadzamy do małych doniczek. Po ostatnim przymrozku surfinie można wysadzić do ziemi lub donicy ogrodowej, podobnie jak w przypadku zakupionej rośliny liczy się dobrze nasłoneczniona lokalizacja. 

Surfinia. Zdjęcie ilustracyjneSurfinia. Zdjęcie ilustracyjne Pta Pta/shutterstock.com

Jak podlewać surfinie  - o czym warto wiedzieć?  

Jak podlewać surfinie? Podczas upalnego lata rośliny należy podlewać wieczorem lub wcześnie rano. O czym jeszcze warto pamiętać? Przed ponownym podlewaniem ziemia powinna wyschnąć, to zapobiegnie nadmiernej wilgoci. 

Surfinia i petunia. Zdjęcie ilustracyjneSurfinia i petunia. Zdjęcie ilustracyjne Tunatura/shutterstock.com

Zobacz wideo Jak zadbać o rośliny domowe? Sprawdzone triki

Co zrobić, żeby surfinie kwitły jak najdłużej, czyli jak przedłużyć życie kwiatów? 

Jak przedłużyć życie rośliny? Co zrobić, żeby surfinie kwitły jak najdłużej? W celu wzmocnienia kwitnienia warto regularnie usuwać zwiędłe kwiaty. Czasami za więdnącą rośliną stoi mączniak prawdziwy, jest to choroba grzybowa, która najczęściej dotyczy surfinii hodowanych na balkonie lub w ogrodzie. 

Jak pielęgnować skrzydłokwiat? Jak pielęgnować skrzydłokwiat by pięknie kwitł? Pamiętaj o tych rzeczach

Zanim sięgniemy po środki chemiczne, warto wykorzystać domowe sposoby:  

  • Pierwszym i niezbędnym działaniem jest usunięcie zajętych liści, które dodatkowo warto spalić, aby uniknąć epidemii grzyba, który mógłby przenieść się na inne rośliny
  • Kolejny sposób to mleko wymieszane z 4 litrami wody, takim roztworem należy spryskiwać roślinę przez okres dwóch tygodni. 
  • Pomóc może też czosnek, 10 ząbków czosnku zalewamy litrem wrzątku, tak powstałą mieszaninę należy odstawić na noc. Po upływie tego czasu mieszamy wcześniej przygotowaną wodę z czosnkiem z 3 łyżkami oleju rzepakowego i 4 litrami wody. Roślinę podlewamy przez okres czterech dni. 

Surfinia i petunia. Zdjęcie ilustracyjneSurfinia i petunia. Zdjęcie ilustracyjne toktak_kondesign/shutterstock.com

Zobacz też: Kiedy i jak sadzić wrzosy? Sekrety uprawy, o których musisz wiedzieć

Więcej o: