Lawenda w doniczce - jak dbać o mini ogród? Poradnik dla początkujących i nie tylko

Lawenda w doniczce to magia zapachu i prawdziwa ozdoba. Delikatne łodyżki lawendy kołyszące się na wietrze stanowią kwintesencję sielankowego lata. Posadzona w donicach ozdobi każdy taras, ale lawenda sprawdzi się też na wielkomiejskim balkonie. Jak dbać o lawendę w doniczce? Sprawdź nasz mini poradnik.

Jak dbać o lawendę w doniczce?

Naturalne środowisko lawendy to piaski i ciepły, śródziemnomorski klimat, fioletowe pola to wizytówka Włoch i Grecji. W polskich ogrodach też można spotkać lawendę, wieloletni krzew odrodzi się po zimie, ale ta urokliwa roślina doskonale prezentuje się też w donicach. Dodatkowy plus tego rozwiązania jest taki, że lawendę w pojemnikach można przestawiać i zmieniać aranżację wedle uznania. 

Lawenda w doniczceLawenda w doniczce Fot. congerdesign / Pixabay

Olejek rycynowy jako nawóz do roślin Spryskaj kwiaty doniczkowe wodą z olejkiem rycynowym, a będą bujnie kwitły

Lawenda - nasiona lub sadzonki 

Uprawę lawendy można zacząć od nasion lub sadzonek. Nasiona umieszczamy w piaszczystej glebie i przykrywamy warstwą perlitu (minerał kwarcowy o wulkanicznym pochodzeniu - do kupienia w sklepach ogrodniczych). W takich warunkach lawenda powinna wykiełkować po upływie około trzech tygodni, ale warto podkreślić, że lawenda z nasion zakwitnie dopiero w kolejny roku. Nasiona wysiewamy w okresie od marca do kwietnia. 

Sadzonki pobieramy z roślin, które znajdują się pod tak zwanym węzłem. Chodzi o zbiór liści, które łączą się z łodygą.  Następnie sadzimy je w wilgotnej i piaszczystej glebie. Ziemia dla lawendy powinna być lekka, żyzna i przepuszczalna, lekko zasadowa, o dużej zawartości wapnia. 

Lawenda - wybór odpowiedniej donicy  

Nie ma znaczenia, czy lawenda rośnie z nasion, czy z sadzonki uprawa w doniczce wymaga odpowiedniego pojemnika oraz mieszanki. Z założenia lawenda nie lubi wilgoci, ale jak każda roślina potrzebuje wody, dlatego tak ważny jest dobry drenaż. Donica pod lawendę musi mieć co najmniej kilka otworów, jeśli jest tylko jeden należy wywiercić więcej lub wybrać inny pojemnik. Donica powinna być też stosunkowo głęboka ze względu na duży system korzeniowy lawendy.  Nie zawsze znajdziemy idealną opcję, dlatego warto stosować nakładki, które pomogą nam uzyskać oczekiwany efekt. Po upływie dwóch lat należy zmienić pojemnik na większy. 

Lawenda w doniczce. Jak ją pielęgnować?Lawenda w doniczce. Jak ją pielęgnować? Fot. Anna-Mari West / iStock

Jak podlewać lawendę? Podpowiadamy

Jak podlewać lawendę? Lawenda w donicy wymaga regularnego podlewania, ale w umiarkowanym systemie. W zależności od panujących warunków roślinę podlewamy nie częściej niż raz lub dwa razy w tygodniu. Przed ponownym podlaniem należy poczekać, aż ziemia stanie się sucha, ale nie powinna też stwardnieć. Unikamy dużego strumienia, lawendę podlewa się małą ilością wody. 

Zobacz wideo Jak zadbać o rośliny domowe? Sprawdzone triki

wrzosy Kiedy i jak sadzić wrzosy? Sekrety uprawy, o których musisz wiedzieć

Lawenda - stanowisko. Idealne warunki dla rośliny

Jak dbać o lawendę w doniczce? Roślinę warto ustawić jak najbliżej drzwi lub okna, powiew wiatru uwolni wyjątkowy zapach. Latem najlepszym miejscem będzie dobrze nasłoneczniony parapet. W okresie jesienno zimowym lawenda potrzebuje nieco niższej temperatury (około 18°C), ale stanowisko nadal powinno być mocno nasłonecznione i przewiewne. 

Lawenda w doniczceLawenda w doniczce Fot. congerdesign / Pixabay

Zobacz też: Jak pielęgnować skrzydłokwiat, by pięknie kwitł? To proste! Wystarczy, abyś wiedziała o tych rzeczach

Więcej o: