Jak prać ręczniki, by były pachnące i miękkie? Zastąp płyn do płukania tym produktem

Z ręczników korzystamy wiele razy każdego dnia. Miękkie i puchate są przyjemniejsze w użyciu oraz zdobią naszą łazienkę. Jednak często zdarza się, że z każdym praniem tracą na swojej puszystości i objętości. Jak prać ręczniki by nie stały się szorstkie i wyblakłe?

O ręczniki powinniśmy dbać z dwóch względów – przede wszystkim dla zachowania odpowiedniej higieny, oraz walorów wizualnych. Aby w trakcie prania nie traciły chłonności i mięsistości, warto stosować się do kilku prostych zasad.

Zobacz wideo Torba z ręcznikiem - wakacyjny must have. Zmieści wszystko, co potrzebne na plażę

Pierwsze pranie ręczników – czy jest konieczne?

Po zakupie nowych ręczników bezwzględnie powinniśmy je wyprać przed pierwszym użyciem. Dzięki temu zabiegowi pozbędziemy się z nich nadmiaru barwnika użytego w produkcji oraz brudu i kurzu, które mogły na nim osiąść w sklepie. Poza tym, bez tego dobry ręcznik nie zacznie wchłaniać wody. Aby usprawnić ten proces, jeszcze przed praniem, możemy namaczać ręcznik w zimnej wodzie z dodatkiem octu – dzięki temu zabezpieczymy jego kolor.

W ilu stopniach i jak prać ręczniki by były miękkie i puszyste?

Przede wszystkim powinniśmy kierować się informacjami od producenta, które znajdziemy na metce, gdyż w zależności od składu materiału, wytyczne mogą się trochę różnić.

Zazwyczaj ręczniki pierzemy w temperaturze pomiędzy 40 a 60°C, nie rzadziej niż raz na tydzień. W przypadku łazienki ze słabą wentylacją warto to robić nawet co 3 dni. Zawsze też pierzemy je osobno i dbamy o to, by nie przeładować pralki. Używamy do tego żelu lub płynu – proszek często osadza się na włóknach, a niedokładnie wypłukany sprawia, że ręcznik staje się szorstki. Nie dodajemy również płynu do płukania, którego zadaniem jest zatrzymanie wchłaniania wilgoci.

Domowy sposób na miękkość i nieprzyjemny zapach. Ten produkt znajdziesz w kuchni

Płyn do płukania z sukcesem zastąpisz zwykłym octem. Wystarczy, że do każdego prania dodasz jedną szklankę, a usuniesz z ręcznika wszelkie zabrudzenia, bakterie oraz brzydki zapach. Przy okazji w bezpieczny sposób zmiękczysz jego włókna, dzięki czemu będzie chłonniejszy i przyjemniejszy w dotyku.

Więcej o: