Ulgi i zniżki dla seniorów w 2022 roku. Nie każdy o nich wie. Emeryci mogą dużo zaoszczędzić

Jakie ulgi i zniżki dla seniorów w 2022 roku? Wiele osób starszych może nie wiedzieć o istnieniu niektórych spośród nich. Z kilku usług skorzystać mogą nawet całkowicie za darmo! Wystarczy jedynie osiągnąć wymagany wiek.

Osoby starsze w naszym kraju mogą liczyć na szereg zniżek i ulg, ale nie tylko tych podatkowych. O możliwości skorzystania z nich mogą czasem nawet nie wiedzieć. Dzisiaj przedstawimy kilka najciekawszych propozycji.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Jakie ulgi i zniżki dla seniorów w 2022 roku? Za abonament RTV niektórzy emeryci nie zapłacą nic

Osoby, które ukończyły już 75 rok życia nie muszą ponosić opłaty abonamentowej RTV. Dla pozostałych osób po 60 roku życia z ustalonym prawem do emerytury liczyć się będzie dochód. Nie może on przekraczać miesięcznie kwoty 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim, ogłaszanego przez Prezesa GUS. W związku z tym osoby pobierające świadczenie nie większe niż 2840,78 zł brutto również będą zwolnione z opłaty.

Zniżki dla emerytów 2022: nadal funkcjonuje program "Leki 75+". Osoby te otrzymają lekarstwa za darmo

Od 2015 roku w Polsce aktywny jest program "Leki 75+". W ramach jego działania osoby powyżej 75 roku życia mogą skorzystać z darmowych leków. Wiek nie jest jednak jedynym wymaganiem:

  • senior musi być objęty ubezpieczeniem,
  • refundowany preparat musi przepisać lekarz na receptę,
  • medykament musi znajdować się na wykazie leków bezpłatnych.

Lista dostępnych za darmo leków znajduje się na stronie programu 75plus.mz.gov.pl. Ta obowiązująca od 1 lipca 2022 r. zawiera 2052 pozycje obejmujące 178 substancji czynnych w 83 grupach limitowych. Uwzględnione zostały w nim przede wszystkim środki stosowane w leczeniu chorób wieku podeszłego.

Ulgi na PKP dla seniorów. Ile mogą zaoszczędzić?

Na Ulgi dla seniorów emeryci mogą liczyć także w podróży. Dotyczą one przejazdów PKP. Tu osoby starsze mogą liczyć np. na 37 procent zniżki na przejazdy PKP do 2 klasy pociągami osobowymi, ekspresowymi lub TLK. Mogą oni skorzystać z niej dwa razy w roku. Do otrzymania zniżki jest niezbędne posiadanie zaświadczenia wydanego np. przez Polski Związek Emerytów, rencistów i Inwalidów.

Dodatkowo osoby od 60 roku życia otrzymać mogą zniżkę od 10 do 50 procent na przejazdy pociągami POLREGIO, SKM w Trójmieście, Kolejami Dolnośląskimi lub Łódzką Koleją Aglomeracyjną. Ponadto obowiązuje też 50 proc. zniżki lub darmowe przejazdy komunikacją miejską. Wysokość rabatu w zależności od wieku czy miasta może się różnić (najczęściej jest to 70+).

Więcej o: