Osoby starsze w naszym kraju mogą liczyć na szereg zniżek i ulg, ale nie tylko tych podatkowych. O możliwości skorzystania z nich mogą czasem nawet nie wiedzieć. Dzisiaj przedstawimy kilka najciekawszych propozycji.
Osoby, które ukończyły już 75 rok życia nie muszą ponosić opłaty abonamentowej RTV. Dla pozostałych osób po 60 roku życia z ustalonym prawem do emerytury liczyć się będzie dochód. Nie może on przekraczać miesięcznie kwoty 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim, ogłaszanego przez Prezesa GUS. W związku z tym osoby pobierające świadczenie nie większe niż 2840,78 zł brutto również będą zwolnione z opłaty.
Od 2015 roku w Polsce aktywny jest program "Leki 75+". W ramach jego działania osoby powyżej 75 roku życia mogą skorzystać z darmowych leków. Wiek nie jest jednak jedynym wymaganiem:
Lista dostępnych za darmo leków znajduje się na stronie programu 75plus.mz.gov.pl. Ta obowiązująca od 1 lipca 2022 r. zawiera 2052 pozycje obejmujące 178 substancji czynnych w 83 grupach limitowych. Uwzględnione zostały w nim przede wszystkim środki stosowane w leczeniu chorób wieku podeszłego.
Na Ulgi dla seniorów emeryci mogą liczyć także w podróży. Dotyczą one przejazdów PKP. Tu osoby starsze mogą liczyć np. na 37 procent zniżki na przejazdy PKP do 2 klasy pociągami osobowymi, ekspresowymi lub TLK. Mogą oni skorzystać z niej dwa razy w roku. Do otrzymania zniżki jest niezbędne posiadanie zaświadczenia wydanego np. przez Polski Związek Emerytów, rencistów i Inwalidów.
Dodatkowo osoby od 60 roku życia otrzymać mogą zniżkę od 10 do 50 procent na przejazdy pociągami POLREGIO, SKM w Trójmieście, Kolejami Dolnośląskimi lub Łódzką Koleją Aglomeracyjną. Ponadto obowiązuje też 50 proc. zniżki lub darmowe przejazdy komunikacją miejską. Wysokość rabatu w zależności od wieku czy miasta może się różnić (najczęściej jest to 70+).