Jak pielęgnować skrzydłokwiat, by pięknie kwitł? To proste! Wystarczy, abyś wiedziała o tych rzeczach

Jest jedną z niewielu roślin, które potrafią redukować z powietrza substancje szkodliwe. Ma duże, wiecznie zielone liście w kolorze głębokiej zieleni oraz piękne, białe kwiaty. Jak pielęgnować skrzydłokwiat, by pięknie kwitł?

Skrzydłokwiat to jeden z najchętniej wybieranych kwiatów doniczkowych. Swoją popularność zawdzięcza niezwykłej urodzie, właściwościom prozdrowotnym oraz stosunkowo nietrudnej pielęgnacji. Sprawdzi się szczególnie w miastach, gdyż działa jak żywy filtr i nawilżacz powietrza.

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Czego nie lubi skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat najlepiej rośnie w miejscach widnych, ale nie silnie nasłonecznionych. Potrzebuje stanowiska zacienionego, w którym temperatura wyniesie minimum 15ºC. W szczególności upodobał sobie pulchne i przepuszczające podłoże. Nie lubi, gdy jego korzenie stoją w wodzie.

Jak pielęgnować skrzydłokwiat? Podlewanie rośliny

Najważniejsze w pielęgnacji skrzydłokwiatu jest jego regularne podlewanie miękką wodą w temperaturze pokojowej. Latem nawadniamy go obficie, zimą raczej skąpo. Najlepiej, gdy ziemia jest lekko wilgotna przez cały czas, jednak optymalny moment na kolejne podlewanie jest wtedy, gdy jej górna warstwa staje się podeschnięta. Gdybyśmy go przegapili, roślina od razu to "zakomunikuje" za sprawą opadających, oklapniętych liści. Wiosną, gdy zaczyna kwitnąć, do podlewania możemy dodać płynny nawóz do roślin zielonych lub kwitnących. Skrzydłokwiat w naturalnych warunkach rośnie w ciepłym i wilgotnym klimacie, dlatego ważne jest, aby w domu miał jego namiastkę. Możemy to osiągnąć poprzez regularne spryskiwanie jego liści wodą. 

Nawożenie, choroby i dolegliwości

W miarę możliwości przesadzamy skrzydłokwiat na wiosnę. Najlepiej rośnie w podłożu torfowym lub standardowej ziemi doniczkowej. Najważniejsze, by była ona przepuszczalna i lekka. Dobrze wybrać donicę wyposażoną w otwory odpływowe pozwalające na szybkie pozbycie się nadmiaru wody.

Gdy na jego liściach zaobserwujemy żółte plamy, warto zastosować preparat przeciw przędziorkom. To one najczęściej go atakują. Z kolei brązowienie liści może oznaczać, że brakuje mu wilgoci.

Więcej o: