Kiedy sadzić hortensje ogrodowe i bukietowe, by zachwycały? Kilka zasad, o których warto pamiętać

Kiedy sadzić hortensje i jak o nie dbać, by były ozdobą naszego ogrodu? Ich piękne, gęste i kolorowe kwiaty zachwycą nawet najbardziej opornych na piękno natury. Aby jednak tak się stało, musimy wiedzieć, jak je pielęgnować.

Bujny i zachwycający ogród, który przykuwa spojrzenie, to marzenie niejednego z nas. Egzotyczne piękno hortensji może pomóc nam w osiągnięciu tego celu. Wystarczy, że odpowiednio o nie zadbamy, a będą cieszyć nasze oczy kolorowymi kwiatami.

Zobacz wideo Rośliny w doniczce - samo zdrowie

Najpopularniejsze odmiany — hortensja ogrodowa oraz hortensja bukietowa

Hortensje pochodzą ze wschodniej i południowej Azji, głównie z terenów Japonii, Chin i Korei. Dzięki swojej niebanalnej, egzotycznej urodzie dotarły do najdalszych zakątków świata, w tym także do Polski. Ich najpopularniejszą odmianą jest hortensja ogrodowa, choć coraz częściej możemy spotkać także łatwiejszą w pielęgnacji hortensję bukietową.

Pielęgnacja hortensji — odpowiednie nasłonecznienie oraz zapotrzebowanie na wodę

Krzak hortensji ogrodowej sięga do około 1 metra wysokości. Kwiaty są drobne i gromadzą się w okazałych, kulistych formacjach. Mogą przybrać najróżniejsze odcienie fioletu, niebieskiego, różu czy czerwieni. Kwitnie najczęściej od czerwca do sierpnia. Najlepiej czuje się w średnio nasłonecznionych miejscach o dużej wilgotności powietrza. Ważna w jej pielęgnacji jest także gleba — najlepiej o pH pomiędzy 4 a 7.

Z kolei hortensja bukietowa to krzew o białych, stożkowych kwiatach, które przekwitają na różowo. Lubi dobrze nasłonecznione miejsca i tak, jak jej bardziej popularna kuzynka, wykazuje duże zapotrzebowanie na wodę.

Kiedy sadzić hortensje, by dobrze się przyjęły i rosły bujne?

Jako że hortensje sprzedawane są w doniczkach, w teorii możemy sadzić je w ogrodzie od wczesnej wiosny. Ponieważ jednak hortensja ogrodowa wykazuje naprawdę niewielką tolerancję na niskie temperatury, warto poczekać aż miną przymrozki. Decydując się na sadzenie jesienią, powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć ją na zimę. Hortensja bukietowa jest dużo bardziej odporna na mróz, dlatego możemy ją sadzić także w zimniejszym okresie. Pamiętajmy jednak o regularnym i zdecydowanym skracaniu.

Więcej o: