Osadzający się na firankach kurz? Masz ten produkt w kuchni! Kosztuje 1 zł, a błyskawicznie zwalczy problem

Kurz na firankach w domu może okazać się wyjątkowo uporczywy nie tylko dla alergików. Jego nadmierna ilość w pomieszczeniach, w których przebywamy, negatywnie wpływa na nasze zdrowie, zwłaszcza górne drogi oddechowe. Nie musisz jednak wydawać fortuny na specjalistyczne środki czyszczące! Z pomocą przychodzą tanie i proste domowe sposoby.

Pomimo świadomości, że na firanach każdego dnia osadza się kurz i innego rodzaju zabrudzenia, na ich upranie decydujemy się mniej więcej 2-3 razy w roku. Dzieje się tak, ponieważ większość z nas postrzega tę czynność jako dość żmudną i pracochłonną. Nie jest niczym odkrywczym, że pranie, suszenie, a także prasowanie takiej ilości materiału potrafi zająć niemało czasu. Okazuje się jednak, że istnieją domowe sposoby, które w mgnieniu oka uporczywy problem zamienią w coś naprawdę prostego. Dzięki tym banalnym trikom twoje firanki będą wyglądały jak nowe, a mieszkanie odzyska dawną świeżość! 

Zastosuj sól kuchenną do prania firanek. Banalnie prosty i tani trik zwalczy kurz! 

Każdy z nas ma ją w swojej kuchni, jednak mało kto wie o jej innym zastosowaniu niż tylko kulinarne. Sól kuchenna, bo o niej tu mowa, idealnie sprawdzi się przy... praniu firanek! Wspomniany produkt nie tylko  przyczyni się do wybielenia plam, lecz także sprawi, że na pranych firanach zacznie osadzać się znacząco mniej kurzu. Ten domowy sposób jest banalnie prosty w przygotowaniu oraz wyjątkowo tani - za kilogram soli w sklepie zapłacimy najczęściej mniej więcej 1 zł! 

Jak wyprać firanki w soli? To naprawdę proste! 

Jedyne czego będziesz potrzebować to 1/3 szklanki soli. Jeżeli twoja pralka ma program przeznaczony dla prania tkanin delikatnych jak jedwab i bawełna, nie musisz decydować się na ręczne płukanie firan. Od czego należy zacząć? Firanki umieść w woreczku do prania ubrań, w celu uniknięcia mechanicznych uszkodzeń materii. Pamiętaj, by temperatura wody nie przekroczyła 40°C. Teraz wystarczy, że przed ostatnim płukaniem w pralce dosypiesz przygotowaną wcześniej sól w miejsce przeznaczone na proszek do prania. 

Firanek nie powinno się wirować, tylko kilkukrotnie odpomopować z nich wodę i rozwiesić po upływie ok. 20 minut. Jeżeli zauważysz znaczące zagniecenia na firanach możesz zdecydować się na ich uprasowanie lub skorzystać z innego ciekawego domowego rozwiązania - spryskać je cienką warstwą bezbarwnego lakieru do włosów. 

Zastosowanie lakieru do włosów na firanki. Pożegnaj czasochłonne prasowanie

Mimo że pomysł ten może wydawać się kontrowersyjny, już jakiś czas temu znalazł się on z uznaniem internautów. Zastosowanie lakieru do włosów na firanki sprawi, że staną się one nie tylko sztywne, ale również proste. Ponadto cienka warstwa produktu spowoduje, że firany pozostaną świeże i czyste na dłużej! To właśnie lakier do włosów ochroni je przed licznymi zabrudzeniami oraz osadzającym się każdego dnia kurzem. 

Więcej o: