Pamiętacie Marynę z serialu "Janosik"? Dziś ma 72 lata. Kultowa rola okazała się dla niej przekleństwem

Rola Maryny w serialu "Janosik" sprawiła, że 25-letnia wówczas Ewa Lemańska stała się prawdziwą gwiazdą. Jak po ogromnym sukcesie potoczyła się jej kariera? Z pewnością nie tak, jak sobie wyobrażała.

Ewa Lemańska studia ukończyła na PWST w Łodzi. Już na studiach rozpoczęła swoją przygodę z teatrem, a w telewizji zadebiutowała rolą w "Doktor Ewa", a rok później otrzymała angaż do "Jak daleko stąd, jak blisko". Prawdziwą popularność przyniosła jej natomiast rola Maryny w kultowym serialu "Janosik". Niestety mimo ogromnego sukcesu serialu, kariera Lemańskiej nie potoczyła się tak, jak chciała. 

Zobacz wideo Popkultura odc. 120

Zagrała Marynę w serialu "Janosik". Ta łatka przylgnęła do niej na lata

Serial "Janosik" z Markiem Perepeczko w roli głównej okazał się prawdziwym hitem. Miał być również trampoliną do wielkiej kariery dla Ewy Lemańskiej, która wcielała się w rolę Maryny. Niestety, choć aktorka zyskała ogromną popularność, to jednocześnie została zaszufladkowana przez producentów filmowych

Czekałam, czekałam i czekałam, a tu nic... jakieś takie duperele. Niektóre powiedziałabym, że nawet sympatyczne, jak hrabina Chłapowska. Ale w sumie nie było tej propozycji, którą tak naprawdę załapałabym i chciała zagrać. 
 

Zagrała później jeszcze w kilku produkcjach tj. "Niewidzialna kamera" czy "Dom". Po występie w "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy" w 1981 roku postanowiła wyjechać do Nowego Jorku i tam spróbować swoich sił w aktorstwie. Niestety brak znajomości angielskiego sprawił, że w filmach za oceanem pojawiała się jedynie jako statystka. 

Rozpoczęła zatem karierę w modelingu, którą kontynuowała przez 10 lat. Lemańska brała udział w pokazach w Mediolanie, Paryżu czy Londynie. 

Ewa Lemańska trzykrotnie zmagała się z rakiem. Życie jej nie oszczędzało 

Po raz pierwszy nowotwór u Lemańskiej wykryto w 1998 roku. Aktorka zmagała się z rakiem piersi. 

Bałam się. Płakałam. Krzyczałam. Myślałam, że umieram. Latałam po całym świecie - konsultowałam się z lekarzami, co najlepiej zrobić. 

Postanowiła stawić czoło chorobie i skłoniło ją to również do zainteresowania się medycyną. Udało się jej ukończyć szkołę pielęgniarską, a także rozpocząć pracę jako asystentka lekarza na Florydzie, gdzie osiedliła się na stałe. 

Pokonała raka piersi, niestety wkrótce wykryto u aktorki guza mózgu. Wówczas mieszkała ze swoim drugim mężem w Korei Południowej i tam poddała się operacji, dzięki której wygrała walkę z chorobą. Kolejny cios czekał na Lemańską w 2016 roku. Wtedy właśnie dowiedziała się, że nowotwór zaatakował po raz trzeci — tym razem czerniak. 

Na początku myślałam, że to jest jakiś grzyb na palcu lewej stopy, nie myślałam, że to czerniak. Ale w końcu tak mnie zaczął boleć, że poszłam do lekarza i przestałam się sama diagnozować. Trzeba było szybkich działań. Obcięto mi ten palec. Amputowano. Na szczęście nie mam żadnych przerzutów, a węzły chłonne są wolne od komórek nowotworowych. Mimo to cały czas jestem pod opieką onkologiczną

Miłość niczym z filmów, czyli życie uczuciowe Ewy Lemańskiej 

Lemańska wychodziła za mąż czterokrotnie. Z pierwszą miłością rozwiodła się w 1980 roku, choć samo zakończenie związku było dla niej niemałą niespodzianką, co wyznała w Super Expressie:

Pierwszym był aktor Cezary, który popełnił samobójstwo w 2001 roku. Byliśmy bardzo szczęśliwym małżeństwem przez jakieś dwa lata. Ale na koniec okazało się, że był gejem. Pewnego dnia przyszedł do mnie ze swoim chłopakiem, z którym mnie zdradzał, i powiedział, że nie chce już być ze mną. Byłam w prawdziwym szoku, zwłaszcza że ten chłopak był strasznie brzydki. 

Jej następnym wybrankiem był "włoski mafiozo z Sycylii", ale ta relacja również nie przetrwała. Później związała się z Olgierdem Roycewiczem, z którym doczekała się dwóch synów. Wspólnie spędzili 14 lat. Ostatnim mężem Lemańskiej był biznesmen James Rooney. Bardzo wspierał ją podczas walki z chorobą, ale po 12 latach para postanowiła się rozstać. 

Więcej o: