Pamiętacie Marię Wilczur z filmu "Znachor"? Aktorka ma teraz 71 lat i wygląda zupełnie inaczej

Anna Dymna to jedna z najpiękniejszych i najbardziej utalentowanych aktorek, która na swoim koncie ma dziesiątki niezapomnianych ról. Wśród nich z pewnością można wymienić, postać Marii Wilczur z filmu "Znachor", ale też Klarysy Horvath z "Janosika" czy Anny Pawlakówny z "Nie ma mocnych". Historycy filmu mówią wprost: to czyste aktorstwo.

Anna Dymna urodziła się w 1951 roku w Legnicy jako Małgorzata Dziadyk. W liceum zmieniła jednak imię na Anna, a później przejęła nazwisko po swoim pierwszym mężu. W 1973 roku ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Już wtedy miała za sobą zarówno debiut telewizyjny, jak i teatralny. 

 
Zobacz wideo Anna Dymna wspomina swój pierwszy finał WOŚP

Maria Wilczur z filmu "Znachor" to niejedyna jej wielka rola

Anna Dymna zadebiutowała już w 1971 roku i to aż w pięciu filmach! Pojawiła się wówczas w komedii obyczajowej "150 na godzinę", filmie psychologicznym "Szerokiej drogi, kochanie", filmie przygodowym "Diament radży", filmie obyczajowym "Pięć i pół bladego Józka" i filmie psychologicznym "Jak daleko stąd, jak blisko". 

Prawdziwą popularność przyniosła jej natomiast postać Anny Pawlakówny w "Nie ma mocnych". W 1981 roku widzowie pokochali ją także za rolę Marii Wilczur w filmie "Znachor". Zagrała w nim u boku Tomasza Stockingera, choć początkowo widziano w tej roli Daniela Olbrychskiego

 

Dymna przez długi czas grała młode dziewczyny. Role dojrzałych kobiet zaczęła otrzymywać, kiedy została matką. Wówczas zagrała, chociażby Bertę w "Wygnańcach", Podstolinę w "Zemście" Fredry czy Anitę w "Antygonie w Nowym Jorku". 

Jak w Programie 1 podkreślił historyk filmu dr Andrzej Kołodyński, "jej większe czy mniejsze role zapadają w pamięć nie tylko dzięki urodzie wykonawczyni, ale dlatego, że pozbawione są narcyzmu, są wolne od egzaltacji, prób skokietowania widza. To jest czyste aktorstwo". 

Czym teraz zajmuje się Anna Dymna?  

20 lipca Anna Dymna świętowała swoje 71. urodziny. Aktorkę wciąż można podziwiać na wielkim ekranie. W 2021 roku zagrała Zośkę Gajdę w serialu TVN "Nieobecni", a w 2022 roku pojawiła się jako Pani Stasia w produkcji "Miłość na pierwszą stronę" Od 2003 roku prowadzi także razem z mężem fundację "Mimo wszystko". 

 

Dymna trzykrotnie stawała przed ołtarzem. Jej pierwszym mężem był Wiesław Dymny, którego poznała jeszcze w trakcie studiów. Po jego śmierci związała się ze Zbigniewem Szotą, z którym ma syna Michała. Trzecim mężem aktorki został aktor i reżyser teatralny Krzysztof Orzechowski.

 
Więcej o: