Dodatek do emerytury po 65. roku życia? Ci seniorzy mogą otrzymywać go co miesiąc na kilka sposobów!

Niestety szalejąca inflacja oraz podwyżki cen sprawiają, że każdy grosz jest niezwykle istotny dla domowego budżetu. Ucieszy zatem z pewnością wiadomość seniorów, że mają oni szansę na dodatek do emerytury po 65. roku życia. Trzeba jednak wcześniej spełnić określone kryteria. Wiek nie jest jedynym z nich.

Jak otrzymać dodatek do emerytury po 65. roku życia? Jest na to kilka sposobów. Podpowiadamy, którzy seniorzy mają szansę na dodatkowy zastrzyk gotówki co miesiąc. Poza wiekiem są także inne kryteria, które należy bowiem spełnić. 

Zobacz wideo Jaka część naszych składek z OFE będzie przekazana do IKE/ZUS? [Q&A]

Program Mama 4+. Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci

Osoby pobierające świadczenie, które wynosi mniej niż obecnie obowiązująca minimalna emerytura w Polsce, mogą liczyć na jego wyrównanie w ramach programu Mama 4+. Dotyczy to jednak, jak sama nazwa wskazuje, seniorek, które opiekowały się minimum czwórką dzieci i w związku z tym zrezygnowały lub nie podjęły pracy, ale też ojców, którzy udowodnią, że wychowali co najmniej czwórkę dzieci, ponieważ ich matka zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała. Maksymalna wysokość dodatku może w związku z tym wynieść 1338,44 zł brutto.

Dodatek do emerytury po 65. roku życia może wynieść nawet 200 zł co miesiąc 

Seniorzy, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny oraz pracowali w Ochotniczej Staży Pożarnej, Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym lub Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, mogą otrzymać dodatkowo 200 zł. Taka kwota będzie im wypłacana pod warunkiem, że czas czynnej służby wynosił minimum 20 lat (dla kobiet) lub 25 lat (dla mężczyzn), a udział w akcjach ratowniczych odbywał się przynajmniej raz w roku.

Dodatek pielęgnacyjny 2022. Tylko ci seniorzy go otrzymają 

Niektórzy seniorzy mogą ubiegać się też o dodatek pielęgnacyjny, który aktualnie wynosi 256,44 zł. Osoby z przyznanym prawem do emerytury lub renty, które są całkowicie niezdolne do pracy lub samodzielnej egzystencji, muszą złożyć w ZUS wniosek. Emerytom po 75. roku życia dodatek zostanie przyznany z automatu.

Więcej o: