Namocz w nim waciki i rozłóż pod prysznicem. Prosty sposób na pozbycie się pleśni na dobre

Czarny lub ciemnobrązowy nalot pojawia się w naszej łazience bardzo często. To pleśń, na której powstanie wpływają takie czynniki, jak wysoka wilgotność oraz temperatura. Jest nie tylko nieestetyczny, ale przede wszystkim niebezpieczny dla naszego zdrowia. Jak pozbyć się pleśni w łazience?

Kiepska wentylacja w łazience w połączeniu z wysoką wilgotnością oraz temperaturą jest wspaniałą pożywką dla pleśni i innych grzybów. Czarny nalot znajdziemy najczęściej na fugach, silikonie oraz wokół prysznica. Dla naszego zdrowia oraz komfortu najlepiej rozprawić się z nim natychmiast.

Zobacz wideo Jak wyczyścić kran i usunąć osad z kamienia? Podpowiadamy

Gdzie najczęściej w łazience pojawia się pleśń? 

Każdą pleśń w domu należy usunąć jak najszybciej i najskuteczniejszymi metodami. Pojawiający się na uszczelkach, fugach, ścianach czy wokół brodzika i wanny nalot stanowi realne zagrożenie dla naszego zdrowia. Pleśni towarzyszy nieprzyjemny zapach stęchlizny. Występuje wszędzie tam, gdzie regularnie zbiera się woda – wokół kranów, baterii, pod buteleczkami z kosmetykami a przede wszystkim w szynach drzwi od kabin prysznicowych.

Jak pozbyć się pleśni z łazienki? Nasącz nimi waciki i pozostaw w zabrudzonych miejscach

Pleśni możemy pozbyć się na różne sposoby. Najpopularniejszym z nich jest nasączenie wacików kosmetycznych wybielaczem lub płynem zawierającym chlor, a następnie rozłożenie ich w miejscach, w których się pojawiła. Waciki powinniśmy zostawić na noc a rankiem wyszorować nalot za pomocą szczotki. Do spłukania nigdy nie wykorzystujemy ciepłej lub gorącej wody, gdyż unoszące się opary mogą doprowadzić do zatrucia! Używamy tylko i wyłącznie wody zimnej.

Do walki z początkami pleśni możesz wykorzystać waciki nasączone octem lub mieszankę z sody oczyszczonej, octu i odrobiny wody. Powstała pasta idealnie nada się do wyczyszczenia silikonu czy fug. Wystarczy, że pozostawisz ją na 15 minut, a następnie wyszorujesz powierzchnię szczotką i spłuczesz wodą.

Jak uniknąć powstawania pleśni w łazience? Pamiętaj o tym po każdej kąpieli

Nawet regularne czyszczenie na niewiele się zda, jeśli nie zadbasz o odpowiednią wentylację w łazience. Mokre miejsca zawsze dokładnie wycieraj do sucha, a nadmiar wody z szyb w kabinie prysznicowej zbieraj za pomocą ściągaczki. O wiele łatwiej jest zapobiegać powstawaniu pleśni niż z nią walczyć.

Więcej o: