Emerytury w sierpniu 2022 - tabela netto. Niektórych seniorów czeka w tym miesiącu niespodzianka

Część seniorów już otrzymała wypłatę świadczeń, pozostali jeszcze czekają na emeryturę z ZUS. Ile wpłynie na konta najstarszych obywateli w tym miesiącu? Niektórzy mogą liczyć na wyższą kwotę.

Nowa wysokość świadczeń dla najstarszych obywateli obowiązuje już od lipca. Wszystko to za sprawą Polskiego Ładu, a dokładniej wprowadzonych do niego poprawek. Na niektórych seniorów czeka jednak dodatkowa niespodzianka podczas sierpniowej wypłaty emerytury. 

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Emerytury od sierpnia 2022 - tabela netto. Ile otrzymają seniorzy? 

To obniżenie PIT z 17 na 12 proc. w progu podatkowym 120 tys. zł wypłynęło na dochody wybranych emerytów i rencistów. Ci, którzy nie są zwolnieni z podatku, a zatem ich świadczenie wynosi powyżej 2500 zł brutto miesięcznie, otrzymali podwyżki od 5 do nawet 275 zł. W sierpniu ponownie będą mogli cieszyć się zatem nieco wyższą wypłatą świadczenia. 

Emerytury od lipca 2022Emerytury od lipca 2022 Źródło: gk24.pl, opracowanie: redakcja

Polski Ład, a emerytury. W nowym roku seniorów czeka ponowna niespodzianka 

Podczas rozliczania PIT za 2022 rok wielu seniorów w związku z tym czeka kolejny zastrzyk gotówki. Wprowadzone przez Polski Ład zmiany mają bowiem obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Urząd skarbowy zwróci zatem nadpłacone zaliczki za okres styczeń — czerwiec. 

14 emerytura w 2022. Kiedy wypłata? W przypadku niektórych emerytów już niedługo

Część emerytów może liczyć jednak na jeszcze wyższe świadczenie, a to wszystko za sprawą czternastki. Zgodnie z rządowymi zapowiedziami będą one wypłacane wraz z comiesięcznym świadczeniem już od 25 sierpnia. 

Osoby, które w tym terminie otrzymują emeryturę z ZUS, a jej wysokość nie przekracza 2900 zł brutto, otrzymają zatem dodatkowo 14. emeryturę w wysokości 1217,87 zł netto. W stosunku do pozostałych zostanie zastosowana zasada złotówka za złotówkę. 

Więcej o: