W ilu stopniach prać buty, aby ich nie zniszczyć? Dzięki temu trikowi będą jak nowe

Jeżeli zastanawiasz się w ilu stopniach prać buty, aby ich nie zniszczyć, mamy dla ciebie kilka przydatnych podpowiedzi. Dzięki tej domowej metodzie dodatkowo będą wyglądać jak nowe i posłużą ci latami.

Nawet jeżeli bardzo dbamy o nasze buty i staramy się, aby wyglądały nienagannie, zdarzają się sytuacje losowe, przez które jesteśmy zmuszeni do generalnego ich czyszczenia. Najszybszą metodą ich mycia jest włożenie obuwia do pralki. Zanim jednak to zrobimy, powinniśmy wiedzieć kilka ważnych rzeczy.

Zobacz wideo Nie masz pomysłu, jak wyczyścić zamszowe buty? Poznaj 3 proste sposoby!

Dorota Gardias Sukienka Doroty Gardias to hit z wyprzedaży za 194 zł! Idealna na wesele

Jak prać buty w pralce, aby służyły nam latami? Nie każde obuwie lubi wodę

Przed włożeniem butów do pralki powinniśmy wiedzieć o tym, że nie każde obuwie nadaje się do tego rodzaju czyszczenia. Bez problemu możemy umieścić tam trampki, buty sportowe i tenisówki, lecz nie należy wkładać do bębna:

  1. szpilek oraz butów z ćwiekami;
  2. butów skórzanych;
  3. obuwia z zamszu;
  4. butów klejonych;
  5. espadryli.

Niestety wyżej wymienione rodzaje obuwia podczas pobytu w pralce mogą uszkodzić się lub urządzenie.

W ilu stopniach prać buty, aby ich nie zniszczyć?

Gdy przygotowujemy nasze buty do prania w pralce, w pierwszej kolejności wybieramy krótki program z temperaturą nie wyższą niż 30 stopni Celsjusza i maksymalnymi obrotami 400 na minute bez wirowania. Gdy już to zrobimy, ręcznie usuwamy wszelkie większe zabrudzenia typu błoto czy piasek. Następnie:

  1. Wyjmujemy z butów sznurowadła i wkładki. Te elementy najlepiej jest bowiem wyprać ręcznie.
  2. Buty wkładamy do specjalnego woreczka np. przeznaczonego do prania bielizny. 
  3. Do bębna wkładamy poza butami coś jeszcze np. koc czy ręcznik. Ochroni to obuwie przed obijaniem się, co mogłoby prowadzić do powstania uszkodzeń mechanicznych.
  4. Uruchamiamy pralkę na wyżej wspomnianym programie.

Do takiego prania używamy jedynie niewielkiej ilości proszku. Unikajmy też płynów zmiękczających oraz nie dodajemy płynu do płukania.

Jak wyczyścić grzejnik z kurzu i pajęczyn? Te sprytne triki zaoszczędzą twój czas Jak wyczyścić grzejnik z kurzu i brudu? Domowe sposoby

Jak czyścić zamszowe buty? To proste

Obuwie, które nie nadaje się do prania w pralce, musimy doczyścić ręcznie. Tak jest też w przypadku obuwia zamszowego, które jest dość popularne. Aby ponownie wyglądały jak nowe, użyj sody oczyszczonej i mleka. Wystarczy jedynie szklanka mleka i łyżka sody. Preparat należy delikatnie wetrzeć w zabrudzenia i odstawić buty do wyschnięcia.

Więcej o: