Zmywarka czysta jak nowa za 1 złoty 30 groszy. Prosty trik na niedomyte naczynia

Niedomyte naczynia spędzają ci sen z powiek? Wciąż zastanawiasz się dlaczego zmywarka, w którą zainwestowałaś niemałe pieniądze, nie spełnia twoich oczekiwań? Możliwości mogą być naprawdę różne! Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wina bardzo często może leżeć po stronie użytkownika.

Nieważne, jakiej firmy zmywarkę kupimy, problem niedomytych naczyń może pojawić się w każdym domu. Często zdarza się, że brudne talerze, szklanki z zaciekami, sztućce z drobnymi resztkami jedzenia, mogą całkowicie zniechęcić nas do korzystania z urządzenia. Przyczyn tej uporczywej sytuacji da się wymienić naprawdę wiele - zarówno po stronie samej zmywarki, jak i jej użytkownika. Złe ułożenie naczyń, przepełnienie urządzenia, niewłaściwy program zmywania to tylko kilka powodów, przez które domycie brudu staje się niemożliwe. 

Najczęstsze przyczyny niedomytych naczyń. Sprawdź, zanim zadzwonisz po fachowca! 

  • źle dobrany program zmywania

Bardzo często chcąc szybko pozbyć się brudu z naczyń, decydujemy się na wybór najszybszego programu myjącego. Nie zawsze jednak najkrótszy oznacza najbardziej efektywny. Zapominamy przy tym, że jest on raczej przeznaczony do rzeczy lekko zabrudzonych, bądź do szkła, które chcemy jedynie odświeżyć. Nie możemy więc liczyć na to, że po włożeniu do zmywarki mocno zabrudzonych szklanek, talerzy, garnków lub patelni, wyjmiemy je czyste po jedynie krótkim myciu. Dlatego też nowoczesne zmywarki mają wgranych przynajmniej kilka podstawowych programów zmywania. 

  • zmywarka jest pełna brudu i zanieczyszczeń 

Jeżeli mamy do czynienia z zabrudzoną od wewnątrz zmywarką, musimy liczyć się z faktem, że nie domyje ona naszych naczyń. Dzieje się tak ponieważ niedrożne elementy urządzenia i znajdujące się tam resztki jedzenie, czy nawet kamień mogą przyczynić się do nieefektywnego zmywania. Jak pozbyć się tego uporczywego problemu? Na początku sprawdź czy większe kawałki jedzenia lub innych odpadów nie zapchały zmywarki. Usuń wszystkie niechciane elementy.

Bardzo często filtr urządzenia zostaje zatkany przez mniejsze przybory kuchenne, które przemieściły się podczas mycia. Możesz więc łatwo go opróżnić. Następnie wyczyść dokładnie rogi urządzenia, zawiasy oraz otwory w ramionach spryskujących. Zaleca się także wyczyszczenie zmywarki specjalnym płynem do czyszczenia lub sodą oczyszczoną, którą w sklepie dostaniesz już za jedyne 1,3 zł! Możesz wsypać sodę w miejsce, gdzie zazwyczaj wkładasz tabletkę do zmywarki Wystarczą 2-3 łyżeczki, a po wykonaniu intensywnego trybu zmywania - urządzenie będzie pachnieć, wyglądać i działać jak nowe! 

  • złe ułożenie naczyń 

Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że złe ułożenie naczyń to jeden z najczęstszych powodów braku spełnienia oczekiwań użytkowników zmywarki. Zbyt małe odstępy mogą zablokować swobodną pracę spryskiwaczy, czy nawet przepływ wody. Równie niekorzystne jest przeładowanie urządzenia, które bardzo często kończy się koniecznością domycia naczyń ręcznie. W celu uniknięcia wspomnianego problemu układaj rzeczy z zachowaniem wyznaczonych odstępów. 

  • brak soli w zmywarce

Czy wiedziałaś, że aby zmywarka prawidłowo funkcjonowała potrzebuje miękkiej wody? Jeżeli więc widzisz, że po umyciu naczynia są czyste, ale pokryte naciekami i osadem, potrzebna ci będzie sól regeneracyjna. Wystarczy, że uzupełnisz nią właściwy zbiornik, a twoje szklanki, kieliszki i cała reszta odzyska dawny blask. Możesz pokusić się także o zbadanie twardości wody w twoim domu. Jeżeli okaże się ona wyjątkowo twarda, możliwe, że będzie potrzebna ci stacja uzdatniania wody. 

Wśród przyczyn niedomytych przez zmywarkę naczyń bardzo często wymienia się także: 

  • uszkodzony elektrozawór 
  • uszkodzoną grzałkę 
  • zapchane spryskiwacze 
  • uszkodzoną pompę myjącą 
  • uszkodzony dozownik detergentu 
Więcej o: