Za ten błąd możesz zapłacić zdrowiem. Pamiętaj o tym, kupując mrożonki

Mrożonki to wyjątkowo dobra opcja kiedy nie mamy czasu na przygotowanie posiłku w ciągu dnia, dostęp do świeżych owoców i warzyw jest utrudniony lub po prostu zależy nam na zaopatrzeniu się w żywność, którą będziemy mogli przez dłuższy przechowywać w naszym domu. Możliwości jest naprawdę wiele! Nie należy jednak zapominać, że przy zakupie mrożonych produktów warto zwrócić uwagę na parę szczegółów.

Nie jest niczym odkrywczym, że mrożonki mogą stanowić wyjątkowe ułatwienie w życiu każdej z nas. Sięgamy po nie nie tylko wtedy, gdy zależy nam na szybkim przygotowaniu posiłku, lecz również w momencie kiedy przez panujący sezon nie mamy dostępu do konkretnych owoców i warzyw. To właśnie mrożenie umożliwia produktom zachowanie wysokiej zawartości witamin i minerałów. Należy jednak pamiętać, że decydując się na zakup mrożonej żywności warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Jak okazuje się nie każde opakowanie jest warte kupna! 

Na co warto zwrócić uwagę kupując mrożone jedzenie? O tym musisz pamiętać! 

  • Oszronione i bardzo zmrożone opakowanie nie jest gwarancją świeżości! Jeżeli natkniesz się na właśnie taką paczkę, pamiętaj o istnieniu dużego prawdopodobieństwa, że produkt został wcześniej rozmrożony i następnie wbrew zaleceniom ponownie zamrożony. 
  • Zgodnie z powszechnie panującymi wymaganiami, opakowania zawierające mrożone jedzenie powinny być nie tylko odporne, lecz także niełamliwe w niskiej temperaturze. Dokonując zakupu należy także sprawdzić, czy nie przymarzają one do produktu. 
  • Nigdy nie kupuj nawet lekko rozmrożonych produktów! Nie ważne czy zdecydujesz się na zakup mrożonych owoców, warzyw, czy może pierogów lub knedli - mrożonki powinny być dobrze zamrożone. 
  • Jeżeli zaobserwujesz, że mrożone rozdrobnione warzywa lub owoce w paczce są ze sobą zlepione lub otoczone dużą ilością szronu, wiedz, że na pewno nie są one najświeższe. Zbrylenie oznacza, że produkt najprawdopodobniej uległ rozmrożeniu i ponownemu zamrożeniu. 

Czym może grozić nieodpowiednie dobranie mrożonek? Zdecydowanie warto o tym wiedzieć! 

Spożycie produktów, które były rozmrażane, a potem następnie mrożone lub po prostu niewłaściwie przechowywane, może skończyć się niemałym zatruciem pokarmowym. Wydawać by się mogło, że data ważności mrożonek nie ma końca. Nic bardziej mylnego! Jak każdy produkt, również mrożone jedzenie może się przeterminować. Dlatego przed spożyciem wyciągniętego z zamrażalnika pokarmu, koniecznie zwróć uwagę na termin przydatności. 

Więcej o: