Jak pozbyć się mrówek z domu i ogrodu? Wydaj mniej niż 5 złotych i pożegnaj się z nimi na dobre

Mrówki są niegroźne dla ludzi. W przeciwieństwie do much nie roznoszą bakterii i zarazków. Bywają jednak uciążliwe, zwłaszcza gdy zalęgną się w naszym domu lub ogrodzie. Dodatkowo mogą zaszkodzić roślinom. Jak pozbyć się mrówek z domu i ogrodu w bezpieczny sposób?

Mrówki bardzo pożytecznymi insektami. Użyźniają glebę i oczyszczają ściółkę leśną, dlatego warto pozbyć się ich w jak najmniej szkodliwy sposób. Zamiast środków chemicznych, które nie pozostają obojętne dla naszego organizmu, warto wspomóc się sprawdzonymi, domowymi metodami.

Zobacz wideo Zastanawiasz się, co możesz wyczarować z lawendy? Mamy dla ciebie aż cztery propozycje!

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli jak zabezpieczyć się przed pojawieniem mrówek

Mrówki pojawiają się w naszym domu zwłaszcza latem, gdzie poszukują schronienia oraz pożywienia. Przyciągają je słodkie produkty i cukier. Aby się nie pojawiły, możemy zabezpieczyć wszystkie wejścia, dziury, szpary, okna i kratki wentylacyjne specjalną siatką. Najważniejsze jest jednak utrzymywanie porządku, regularne sprzątanie okruszków i resztek oraz trzymanie jedzenia w szczelnych opakowaniach. Jeśli mimo wszystko mrówki się pojawią, możemy skorzystać z bezpiecznych metod, aby się ich pozbyć.

Jak pozbyć się mrówek z domu i ogrodu? Przygotuj opryski!

Skutecznym, choć wymagającym regularności, sposobem jest przygotowanie soku z cytryny rozcieńczonego szklanką wody. Kwaśny smak i zapach skutecznie odstraszą nieproszonych gości. Zamiast cytryny, możemy użyć octu. Roztwór rozpylamy raz dziennie w całym mieszkaniu. Pamiętajmy, by nie psikać bezpośrednio na owady.

Naturalna bariera, której mrówki nie przekroczą

Do walki z mrówkami możemy wykorzystać także sodę oczyszczoną lub proszek do pieczenia. Wystarczy, że posypiemy nimi ścieżki, którymi poruszają się w mrówki. W ogrodzie, wokół roślin, warto rozsypać cynamon.

Posadź w ogrodzie rośliny, które skutecznie je odstraszą

Odstraszająco działają także zapachy niektórych roślin, które możemy zasadzić w ogrodzie lub doniczkach. Są to w szczególności pomidory, lawenda, czosnek oraz mięta, ale równie dobrze sprawdzą się: pietruszka, piołun, tymianek, pieprz, bazylia i pokrzywa. Dzięki nim nie tylko pozbędziemy się nieproszonych gości, ale zyskamy również świeże i aromatyczne zioła, przyprawy i warzywa.

Więcej o: