Spryskaj kwiaty doniczkowe tym produktem, a będą pięknie i bujnie kwitły. To niezawodny domowy nawóz

Rośliny w mieszkaniu pełnią wiele funkcji. Nie tylko je zdobią, ale także oczyszczają i nawilżają powietrze, odstraszają niektóre owady oraz sprawiają, że wnętrze jest bardziej przytulne. Abyśmy mogli cieszyć się nimi długo, ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Pomoże ci w tym pewien sprytny sposób.

Rośliny doniczkowe poprawiają nie tylko jakość powietrza w mieszkaniu, ale też nasze samopoczucie. Odpowiednio zadbane mogą cieszyć oczy oraz płuca. Aby pomóc im w rozkwicie, warto robić coś więcej, niż tylko je podlewać i przecierać liście. Ważne jest również regularne nawożenie. Jeśli jesteście zwolennikami domowych metod, koniecznie spróbujcie olejku rycynowego, który kupicie za kilka złotych. 

Zobacz wideo Olejek rycynowy ma wiele przydatnych zastosowań. Wybraliśmy 3 z nich

Spryskaj rośliny doniczkowe wodą z olejkiem rycynowym

Do 1,5 litrowej butelki nalej wody, dodaj kilka kropli olejku i energicznie wymieszaj. Gotowym roztworem spryskuj delikatnie roślinę raz na dwa miesiące. Z jego pomocą będzie rosła szybciej i pięknie kwitła. Olejek rycynowy ma działanie antybakteryjnie, oraz przeciwwirusowo, co sprawia, że jest zabójczy dla wielu grzybów i pleśni. Dzięki właściwościom regenerującym i pobudzającym pomoże uratować nawet obumierające rośliny. Dodatkowo jego pozostałości możecie śmiało wykorzystać do zabiegów kosmetycznych.

Zazwyczaj je wyrzucasz, a możesz wykorzystać do pielęgnacji roślin lubiących kwaśne podłoże

Inną skuteczną i tanią metodą, która pozwoli wam zadbać o rośliny doniczkowe, jest wykorzystanie fusów po kawie. Zawierają azot, fosfor, magnez, potas i miedź. Ponieważ mają lekko kwaśne pH, wykorzystujemy je tylko do roślin lubiących kwaśną glebę, jak na przykład paproć, kaktus, wrzos czy skrzydłokwiat. Z ich pomocą stworzymy skuteczny roztwór do podlewania. Pół szklanki fusów zalewamy 5 litrami wody i po dokładnym wymieszaniu, podlewamy nim rośliny nie częściej niż co dwa tygodnie.

Jeśli chcecie wzbogacić rośliny w wapń i inne składniki odżywcze, możecie podlewać je roztworem wody i mleka. W swojej kuchni z pewnością znajdziesz wiele innych produktów, które sprawdzą się jako naturalne nawozy do kwiatów.

Więcej o: