Wlej go do żelazka, a przestanie robić plamy. Ten produkt sprawi, że sprzęt będzie jak nowy

Jeśli po prasowaniu na ubraniach czy rzeczach zostają brudne plamy, to znak, że nadeszła pora na czyszczenie sprzętu. Wtedy też zaczynamy zastanawiać się, czym wyczyścić żelazko. Gdy zaniedbaliśmy nasze urządzenie, warto sięgnąć po sprawdzone środki.

Plamy pozostałe na rzeczach po prasowaniu i brązowy nalot na powierzchni żelazka to znak, że zaniedbaliśmy nasz sprzęt. Nieregularne czyszczenie może prowadzić do uszkodzenia urządzenia. Na dodatek zabrudzenia z ubrań mogą być trudne do usunięcia. W takich chwilach warto sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby na czyszczenie żelazka. Potrzebne produkty znajdziesz w swojej kuchni.

Zobacz wideo Żółte plamy na desce klozetowej? Przepis na pastę, która sobie z tym poradzi

Plamy po prasowaniu. Skąd się biorą?

Najczęstszą przyczyną zabrudzeń pojawiających się na prasowanych ubraniach jest niewłaściwe użytkowanie urządzenia. Zbyt wysoka temperatura czy używanie twardej wody z kranu sprawia, że na powierzchni żelazka pojawiają się przypalenia, plamy i nalot z kamienia. Po uruchomieniu pary czy funkcji spryskiwacza, z wnętrza naszego sprzętu może zacząć wylewać się żółta czy brązowa woda. Nieregularnie usuwany brud i osad może po pewnym czasie doprowadzić do zablokowania ujść pary i uszkodzenia żelazka. Z tego powodu powinniśmy pamiętać o tym, by regularnie go czyścić.

Jak wyczyścić żelazko? Wlej ten produkt do środka, a urządzenie przestanie robić plamy

Regularne czyszczenie żelazka pomoże uniknąć problemów. Najlepiej wykonuj je raz w miesiącu, nawet, jeśli sprzęt wydaje się czysty. Na początek wyczyść otwory na parę przy pomocy wykałaczki lub patyczków do uszu. Dzięki temu pozbędziesz się osadu z kamienia. Następnie przejdź do czyszczenia wnętrza. W tym celu najlepiej sprawdzi się ocet spirytusowy.

  • Pół szklanki wody destylowanej lub przegotowanej i przefiltrowanej wody z kranu wymieszaj z połową szklanki octu.
  • Mieszankę wlej do zbiornika żelazka i uruchom urządzenie.
  • Ustaw najwyższą temperaturę, a gdy sprzęt się rozgrzeje, unieś je w pozycji poziomej i włącz funkcję pary.
  • Żelazko trzymaj nad ścierką lub ręcznikiem. W trakcie czyszczenia mogą z wnętrza wydobywać się resztki kamienia i brud.
  • Po kilku minutach odłącz urządzenie i wylej resztki mieszanki.

Do wyczyszczenia powierzchni żelazka i usunięcia przypaleń na stopie możesz wykorzystać pastę z sody oczyszczonej. Dwie łyżeczki proszku wymieszaj z łyżeczką wody, najlepiej destylowanej. Pasta powinna być dość gęsta. Nałóż ją na powierzchnię, w szczególności na przypalenia. Pozostaw na 15 minut, a po tym czasie wilgotną ścierką delikatnie wyszoruj powierzchnię, a na koniec zmyj sodę oczyszczoną.

Więcej o: