Zaklejają taśmą usta i kładą się spać. Eksperci ostrzegają: To okropny pomysł

W sieci nieustannie pojawiają się nowe trendy, triki i porady. Ostatnio na TikToku popularne stało się zaklejanie ust taśmą na noc. Jednak to jeden z tych patentów, przed którymi lekarze ostrzegają. - Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych trendów, o których słyszałem od jakiegoś czasu - powiedział dr David Culpepper.
Zobacz wideo Sprawdzamy trik z TikToka na aplikację korektora

TikTok jest jedną z najpopularniejszych platform internetowych, a pojawiające się tam filmiki często docierają do milionów internautek oraz internautów. Choć można tam znaleźć wiele przydatnych porad oraz trików, czasem trzeba uważać. Nie wszystko, co pojawia się w sieci, jest bezpieczne.

Zaklejają usta i kładą się spać. Żart? Nie! To nowy trend

Jakiś czas temu na TikToku zaczęły pojawiać się filmiki, na których ludzie zachwalają zaklejanie ust na noc. Według nich wpływa to na poprawę jakości snu. Jedną z takich osób jest tiktokerka Chance Culp, która przyznała, że nie ma pojęcia, jak to działa, ale świetnie się wysypia. Część osób pod jej filmikiem napisała, że chcą tego spróbować, inni natomiast są co do tej metody bardzo sceptyczni:

Nie mogłabym tak nigdy. Nie mogę nawet oddychać, gdy mam na sobie skarpetki
Wygląda przerażająco
Udusiłabym się
Chyba bym umarła

- czytamy.

Z kolei Cory Rodriguez, który prowadzi profil @HealthWithCory powiedział na swoim profilu, że "celem jest oddychanie przez nos podczas snu zamiast przez usta".  - To sprawi, że twoja jama ustna będzie zdrowa, będziesz lepiej spać i nie będziesz chrapać - tłumaczy. Eksperci są jednak zupełnie innego zdania.

Eksperci reagują: Okropny pomysł

Oddychanie przez nos jest znacznie korzystniejsze dla zdrowia niż oddychanie przez usta. Gdy oddychamy nosem, włoski w nosie filtrują powietrze, zatrzymując kurz, alergeny i inne zanieczyszczenia. Dodatkowo nos nawilża wdychane powietrze. Nie należy jednak na siłę zaklejać sobie ust na noc, gdyż ten pozornie niewinny zabieg może być fatalny w skutkach.

Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych trendów, o których słyszałem od jakiegoś czasu i jestem mocno zaniepokojony, że jest propagowany jako trend "zdrowotny". Mówiąc wprost: celowe zaklejanie dróg oddechowych podczas snu to okropny pomysł

- powiedział dr David Culpepper w rozmowie z Fox News Digital. Z kolei James Wilson, ekspert od snu, powiedział w rozmowie z Newsweekiem, że szczególnie powinny uważać na to osoby cierpiące na bezdech senny. - W ten sposób można pogorszyć swoje zdrowie i przyczynić się do bardziej poważnych problemów, takich jak choroby serca, przewlekła choroba płuc i udar mózgu - uczulił Wilson. 

Więcej o: