Pamiętacie Andzię z serialu "Święta wojna"? Joanna Bartel ma dziś 70 lat. Czym się zajmuje?

"Świętą wojnę" wciąż pamięta wiele osób, choć czasy popularności serialu już minęły. Opowiadał o losach Bercika i jego żony, Andzi oraz przyjaciela, Zbyszka. Od emisji ostatniego odcinka minęło już 14 lat, a w życiu grającej Andzię Joanny Bartel wiele się zmieniło.

Serial "Święta wojna" emitowany był na antenie Telewizji Polskiej od 1999 do 2008 roku. Główne role odgrywali w nim Krzysztof Hanke, Zbigniew Buczkowski i Joanna Bartel. Opowiadał o życiu Bercika i Andzi Dwornioków oraz ich znajomych i przyjaciół, w szczególności Zbyszka, warszawiaka, który handluje na katowickim bazarze. Zarówno grający Bercika Krzysztof Hanke, jak i serialowa Andzia pochodzą ze Śląska. Co słychać u Joanny Bartel?

Zobacz wideo Anna Popek opowiedziała, dlaczego zniknęła z TVP

Grała Andzię w serialu „Święta wojna". Pamiętacie ją?

Andzia Dworniok była żoną Bercika. Pracowita kobieta najbardziej nie cierpiała lenistwa swojego męża. Pilnowała porządku i finansów, "psuła" też szalone plany Bercika. „Święta wojna" przyniosła Joannie Bartel sławę i sympatię widzów.

 

Aktorka urodziła się i wychowywała w Świętochłowicach. Ukończyła grafikę na Akademii Sztuk Pięknych, a już jako studentka występowała w kabarecie. Występowała z Andrzejem Rosiewiczem i Tadeuszem Drozdą. Zaczęła występować w filmach i serialach. Przez rok powadziła program "Śmiechu warte", wystąpiła też w filmie "Skazany na bluesa". Najbardziej znana jest jednak z występów kabaretowych.

Choć od zakończenia emisji "Świętej wojny" minęło już 14 lat, Joanna Bartel wciąż jest rozpoznawana na ulicy. Rozpoznawalność wśród fanów nie przynosi już jednak wielu korzyści.

Co dziś robi Joanna Bartel? "Właściwie ciągle brakuje mi czasu"

Artystka do tej pory zajmuje się działalnością kabaretową. Prowadziła program, z którym występowała w całej Polsce. Na początku pandemii Joanna Bartel zamieszkała na wyspie Wolin.

Czasem zakładam maskę i jadę do sklepu do Wolina albo do Międzyzdrojów. Oglądam filmy, maluję i szyję sukienki. Mam tutaj dużo materiałów, takich rzeczy z second-handów, które można ciąć. Właściwie ciągle brakuje mi czasu, bo cały czas coś robię

- zdradziła 2021 roku w rozmowie z portalem Świat Gwiazd. Wtedy też wspomniała o problemach związanych z obostrzeniami, przez które zmuszona była zawiesić swoją działalność zawodową.

Całe szczęście w skarpetce coś tam jeszcze brzęczy. Nie wiem, co będzie dalej, bo jeszcze zepsuł mi się samochód i nie wiem, ile ta naprawa mnie będzie kosztować.

- stwierdziła w wywiadzie na początku marca tego roku. Aktorka w wywiadach często pytana jest o samotność. Nie zdecydowała się na założenie rodziny, jej rodzice zmarli. Sama Joanna Bartel twierdzi, że samotność jej nie przeszkadza.

Ale ja naprawdę nie cierpię na samotność! Wręcz przeciwnie, ja uwielbiam być sama.
 

Joanna Bartel miło wspomina pracę na planie "Świętej wojny". Aktorka wciąż utrzymuje kontakt z Krzysztofem Hanke i Zbigniewem Buczkowskim.

To jest moja rodzina zastępcza tak naprawdę. To są moi bracia. 
 
 
Więcej o: