Zamiast smażyć na nim mięso, wetrzyj go w zlew. Efekt z pewnością cię zaskoczy!

Okazuje się, że oprócz odpowiedniego czyszczenia zlewu, ważna jest też jego odpowiednia impregnacja. Nie wystarczy umycie go wodą po każdym użyciu i wytarcie do sucha. Wiele osób dbających o zlewozmywak poleca do tego zastosowanie produktu, który znajduje się w praktycznie każdej kuchni.

Czyszczenie zlewu nie musi być trudne, jeśli wiesz, jak zrobić to dobrze. Istotna jest również jego prawidłowa pielęgnacja. Coraz popularniejszym sposobem dbania o zlewozmywak jest impregnacja... olejem spożywczym! Kokosowy, słonecznikowy, rzepakowy... Rodzaj nie ma znaczenia! Co ciekawe, sposób ten polecają zarówno użytkownicy, jak i producenci tego sprzętu.

Zobacz wideo Fusy od kawy, cola, sól mogą mieć nietypowe zastosowanie

Co daje olejowanie zlewu? Przede wszystkim odpowiednio go pielęgnuje!

Okazuje się, że aby zadbać o zlewozmywak z należytą starannością, nie trzeba kupować w tym celu drogich, specjalnie do tego przeznaczonych chemicznych środków, które mają za zadanie odpowiednio zabezpieczyć powierzchnie.

Impregnacja zwykłym olejem spożywczym sprawdzi się dobrze na zlewach zarówno ciemnych, granitowych, jak i tych tradycyjnych, stalowych. Ta czynność jest tak samo ważna, jak regularne czyszczenie! Ma to na celu nawilżenie powierzchni, wygładzenie delikatnych rysek i nadanie pożądanego blasku.

Zdarza się, że zlew służy nam już przez wiele lat i mimo regularnej pielęgnacji zaczyna matowieć. Jeśli nie chcemy kupować nowego, warto zastanowić się nad naprawą jego wyglądu właśnie olejem. Ten zabieg zajmuje nie więcej, niż 5 minut, a efekt jest tego wart. Wystarczy raz na tydzień przetrzeć zlew sporą kroplą produktu, a nabierze on wymarzonego blasku. Kolor również może z powrotem stać się intensywniejszy!

Jak olejować zlew?

Pierwszym krokiem powinno być staranne usuniecie resztek żywności i zagracających dno talerzy. Następnie należy przygotować odpowiednio zlew poprzez umycie go miękką gąbeczką nasączoną płynem do mycia naczyń. Po wytarciu zlewozmywaka do sucha można przejść do wyboru odpowiedniego dla nas oleju (czyli zdecydowanie się na jeden z tych, które znajdują się już w domu).

Wystarczy nałożyć odrobinę wybranego przez nas produktu na szmatkę bądź ręcznik papierowy i wetrzeć tłuszcz w powierzchnię zlewu. Proces należy kontynuować do czasu, aż przestanie się on kleić. Należy przy tym uważać, by nie przesadzić z ilością oleju! Zbyt duża ilość może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i sprawić, że sprzęt będzie tłusty, co też nada mu nieestetyczny wygląd... A chcemy przecież, żeby błyszczał i był odpowiednio zabezpieczony do dalszego użytkowania. Impregnację należy rozpoczynać wieczorem, by móc ściągnąć nadmiar oleju dopiero następnego dnia i cieszyć się błyszczącym zlewem popijając poranną kawę.

Więcej o: