Chcesz, żeby twój storczyk zakwitł? Wypróbuj zaskakujący sposób ze Szwecji

Storczyk to idealny kwiat prezentowy, który można łatwo znaleźć w prawie każdej lokalnej kwiaciarni. Rośnie praktycznie wszędzie i postrzega się go jako jeden z najpiękniejszych kwiatów świata. Co zrobić, żeby zaczął kwitnąć? Poznaj ten prosty trik ze Szwecji, który na pewno cię zaskoczy!

Storczyki to kwiaty, które cieszą oko każdego ogrodnika i pasjonata. Pięknie ozdabiają nasze domy i miejsca pracy. Nie da się przejść obok nic obojętnie! Trzeba jednak pamiętać, że należą również do bardzo wymagających roślin i kluczem do sukcesu jest ich odpowiednia pielęgnacja. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym możliwe jest przywrócenie do życia rośliny, która na pierwszy rzut oka umiera.

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Co zrobić, żeby storczyk zaczął bujnie kwitnąć? Metoda ze Szwecji

Zdarza się, że mimo wszelkich starań i wykorzystania wielu różnych sposobów, storczyki nie chcą zakwitnąć. Z pomocą może przyjść metoda, która z powodzeniem wykorzystywana jest w Szwecji i sprawdza się idealnie na obumierające kwiaty. Wystarczy przygotować przezroczysty wazon i napełnić go wodą do połowy, a następnie wyciągnąć storczyka z doniczki i oczyścić jego korzenie (najlepiej szczoteczką z miękkim włosiem). Aby ten sposób się udał, trzeba włożyć oczyszczony kwiat do wcześniej przygotowanego pojemnika z wodą i postawić w nasłonecznionym miejscu. W wybranym miejscu nie może być jednak aż za bardzo słonecznie! Nie chcemy przecież dopuścić do sparzenia liści. Następnie należy co jakiś czas wymieniać płyn, by nie stał się mętny. Musi być czysty i klarowny. Rezultat będzie można zauważyć już po kilku dniach, gdy kwiat obsypie się pięknymi, wymarzonymi przez nas kwiatami. Wtedy można już spokojnie przełożyć go do poprzedniej doniczki z ziemią

15-30 minut dwa razy w tygodniu w wodzie, a roślina zyska piękne kwiaty

Jeśli nie chcemy, aby nasz kwiat przebywał w wodzie przez cały czas (często wyjeżdżamy, lub nie mamy czasu na stałą obserwację i częstą wymianę wody), można zastosować tę metodę nieco inaczej. Nie trzeba trzymać storczyka w płynie kilka dni bez przerwy! Z powodzeniem wystarczy na to kilkanaście minut. Jeśli kwiat z oczyszczonymi wcześniej korzeniami już się moczy, wyciągnij go z wody po 15-30 minutach i przełóż z powrotem do doniczki z ziemią, w której zazwyczaj mieszka. Proces można z powodzeniem powtarzać dwa razy w tygodniu, jednak na efekty uzyskania bujnych kwiatów przyjdzie czekać nieco dłużej. Mimo to roślina będzie dobrze nawodniona i zdrowa (nie trzeba jej podlewać w międzyczasie). 

Więcej o: