Czy w gościach należy zdejmować buty? Zasady savoir-vivre pomogą uniknąć wpadki

Ucząc się zasad savoir-vivre'u można dowiedzieć się, czy należy zdejmować buty w gościach. Okazuje się jednak, że są pewne sytuacje, w których zagadnienie staje się problematyczne i nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Czego powinniśmy jako gospodarze oczekiwać od naszych gości?

W polskiej tradycji i kulturze mocno zakorzeniło się, by w odwiedzinach, jeszcze w przedpokoju, zdejmować buty. Gospodarze zazwyczaj raczą nas specjalnie przygotowanymi kapciami dla gości, co dla wielu wydaje się oczywistym, naturalnym zwyczajem. Niektórzy ich jednak nie oferują, przez co gość zmuszony jest do przechadzania się na boso. Życie jednak swoje, a zasady swoje. Nieco inaczej odnosi się do tego savoir-vivre. Jak nie popełnić błędu i jak przyjmować gości zgodnie z zasadami dobrego wychowania?

Zobacz wideo Co wolno robić, a czego należy unikać odpoczywając w Tajlandii, Dominikanie lub Meksyku?

Czy goście powinni zdejmować buty? Odpowiedź może cię zdziwić!

Niektórzy ludzie reagują złością, gdy goście przekraczają próg ich mieszkania i ani myślą o zdjęciu butów. Wydaje się oczywiste, by z grzeczności pozbyć się obuwia przed wejściem do salonu gospodarza, żeby nie narazić go na późniejsze przykrości związane ze sprzątaniem błota, piasku i innych substancji wniesionych do mieszkania na podeszwach. Okazuje się, że zasady savoir-vivre odnoszą się do tego inaczej, a zachowanie czystości paneli jest dla wielu ważniejsze, niż przestrzeganie zasad dobrego wychowania. Po pierwsze i najważniejsze, nigdy nie powinno się oczekiwać od gościa, że zdejmie buty — może w nim pozostać aż do zakończenia imprezy. Nie powinno się też oferować kapci!

Anita WernerCała na biało Anita Werner w retro kreacji. "Jestem pod wrażeniem urody"

Kiedy zdejmujemy buty? Zdrowie dzieci jest najważniejsze

W dobrym tonie jest, by gość dostosował się do sytuacji panującej w mieszkaniu gospodarza. Jeśli od progu zauważył, że inni przybyli pozbyli się obuwia, powinien zrobić to samo. Nie będzie to gafą, gdy organizator imprezy nie ma nic przeciwko temu. Również w sytuacji, gdy gość zdaje sobie sprawę z tego, że jednym z domowników jest małe dziecko, warto pozbyć się obuwia. Wszelki brud i bakterie, które potencjalnie wnosi się do mieszkania, z pewnością nie pomogą raczkującemu maluszkowi w zachowaniu higieny, a nawet mogą negatywnie wpłynąć na jego zdrowie.

W takiej sytuacji to gość powinien wykazać się inicjatywą i zdjąć obuwie. Mowa tu oczywiście o mniej oficjalnych, przyjacielskich spotkaniach. Inaczej sytuacja ma się przy oficjalnych spotkaniach w garniturach i sukniach wieczorowych, ale wtedy rodzice raczej nie puszczą dziecka, by mogło swobodnie raczkować po podłodze. W tej sytuacji obuwie stanowi nieodłączny element stroju i proszenie gościa, by je zdjął, z pewnością wprawi go w poczucie dyskomfortu, a może i oburzenie.

jajkaNie wylewaj wody po gotowaniu jajek. To bardzo drogocenny płyn

Więcej o: