Część emerytów może stracić świadczenie. ZUS obniży limity. To zła wiadomość dla seniorów

Ile można dorobić do emerytury, aby nie stracić świadczenia? Już niedługo limity mają ulec obniżeniu, jak donosi Fakt.pl. Ta wiadomość z pewnością zmartwi wielu seniorów. Od kiedy zmiany mają wejść w życie?

Nie wszyscy seniorzy mogą dorabiać bez ograniczeń. Osoby pobierające rentę lub wcześniejszą emeryturę, mogą podjąć działalność zarobkową, ale ich dochody muszą mieścić się w określonym przedziale, aby ZUS nie odebrał im świadczenia. To właśnie tę grupę obejmą zatem nadchodzące zmiany, o których poinformował Fakt.pl.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Ile można dorobić do emerytury 2022? Zmiany w limitach już niedługo 

Limity dorabiania do świadczeń są uzależnione od wysokości przeciętnej płacy, dlatego co kilka miesięcy ulegają zmianom. Najbliższa ma nastąpić 1 września, co wynika z komunikatu ZUS opublikowanego w Monitorze Polskim. 

Pierwszy próg, czyli 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, wynosi 4364,65 zł brutto miesięcznie. Po jego przekroczeniu ZUS zmniejsza wypłacane seniorowi świadczenie. Od przyszłego miesiąca ma on natomiast wynosić 4309,40 zł brutto miesięcznie

Drugi próg, czyli 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, wynosi zaś 8105,79 zł. Osiąganie dochodów powyżej niego wiąże się z zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS. Od 1 września będzie to  8003,20 zł.

Obniżone limity mają obowiązywać do końca listopada. 

Kogo obowiązują limity dorabiania do emerytury 2022? 

Mężczyźni po 65. roku życia oraz kobiety po 60. roku życia, czyli osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać do świadczenia bez obaw o jego utratę. Nadchodzące zmiany obejmą jedynie seniorów, którzy pobierają: 

  • emerytury pomostowe, 
  • świadczenia przedemerytalne,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renta wypadkowa,
  • renty rodzinne,
  • renty inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy nie pozostaje w związku ze służbą, a także renty rodzinne po tym inwalidzie,
  • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne;

Osoby pobierające rentę socjalną również będą obowiązywać nowe limity, ale w ich przypadku przekroczenie już pierwszego progu oznacza zwieszenie środków z ZUS

Więcej o: