Jak wyczyścić kratkę z okapu? Wydaj 5 zł i pozbądź się uporczywych plam z tłuszczu

Wszystkie urządzenia kuchenne wymagają regularnego czyszczenia. Nie inaczej jest w przypadku okapu, na który w zasadzie mało kto zwraca uwagę. Rzadkie mycie sprawi, że brud będzie coraz trudniejszy do usunięcia. Jak wyczyścić kratkę z okapu? Domowe sposoby pomogą ci pozbyć się niechcianego tłuszczu.

W każdej kuchni okap jest jednym z urządzeń, które najrzadziej się czyści, przez co szybko osiada brudem. Opary z kuchni, pryskający tłuszcz... Aby go zabrudzić, nie trzeba wiele. Po pewnym czasie, gdy człowiek zda już sobie sprawę z powstałych zanieczyszczeń, okazuje się, że ciężko je domyć. Z pomocą mogą przyjść sprawdzone, domowe sposoby. Stosowane regularnie sprawią, że usunięcie tłuszczu nie będzie już aż tak problematycznym procesem. 

Zobacz wideo Jak usunąć plamy z tłuszczu?

Jak wyczyścić kratkę z okapu? Wystarczy kilka produktów, które masz już w swoim domu

Zawsze warto postawić na naturalne środki, takie jak soda oczyszczona, ocet czy oliwa z oliwek. Należy pamiętać, by czyszczenie zawsze było systematyczne. Nie warto dopuszczać do zasychania zabrudzeń, bo później dużo ciężej sobie z nimi poradzić. Pomocna podczas czyszczenia kratki z okapu będzie... soda oczyszczona! Wystarczy zagotować w garnku kilka litrów wody i rozpuścić dwie łyżki sody. W tak powstałej substancji należy zanurzyć kratkę od okapu na kilkanaście minut. Pozostałe zabrudzenia warto doczyścić szczoteczką do zębów lub szorstką stroną gąbki do naczyń.

W czyszczeniu dobrze sprawdzi się również oliwa z oliwek, którą wystarczy rozprowadzić gąbką na kratce. Kolejnym krokiem jest zamoczenie ścierki w ciepłej wodzie i rozłożenie jej na warstwie oliwy. Po pięciu minutach należy usunąć zabrudzenia i resztki produktu szorstką gąbką.

Do czyszczenia kratki skutecznie można wykorzystać również ocet. Ta metoda jest jednak dobra dla ludzi, którym nie przeszkadza mocny zapach tej substancji. Wystarczy rozrobić wodę z octem w proporcji 2:1 i spryskać miksturą kratkę. Po kwadransie należy usunąć zabrudzenia wilgotną gąbką i osuszyć całość.

Czy kratki od okapu można myć w zmywarce? Najprostszy sposób usuwania zanieczyszczeń

Okazuje się, że tak. To najłatwiejszy sposób na pozbycie się zabrudzeń. Wystarczy umieścić przedmiot na najniższej półce zmywarki i włączyć program na temperaturę nie wyższą, nić 50 stopni. Należy jednak zachować szczególną ostrożność. Na dłuższą metę takie działanie może doprowadzić do powstania rdzawych przebarwień, dlatego dużo bezpieczniej postawić na czyszczenie domowymi produktami.

Więcej o: