Najlepszy sposób na nornice? Dzięki tej przyprawie będą uciekać, gdzie pieprz rośnie

Nornice pełnią bardzo ważną rolę w przyrodzie, niestety potrafią uprzykrzyć życie właścicielom ogrodów. Jak pozbyć się ich zatem z posesji bez wyrządzania krzywdy? Zdradzamy najlepszy sposób na nornice!

W Polsce najczęściej spotykana jest nornica ruda, która ze względu na swój wygląd często mylona jest z myszą rudą czy ryjówką. Jak zatem rozpoznać, że nornica rozgościła się w naszym ogrodzie i co należy wówczas zrobić? Podpowiadamy. 

Zobacz wideo 5 sposobów na insekty

Nornica w ogrodzie — jak ją rozpoznać? 

Nornica to około 15 cm ssak o szaro-rudym zabarwieniu. Ma słabo owłosiony ogon, który na górze jest zazwyczaj ciemniejszy niż na dole, duże i szerokie uszy, nieco ostry pyszczek i różowy nos. Aktywne są w nocy. Wtedy właśnie tworzą tunele i korytarze, które widoczne są podczas przekopywania rabat. Ich obecność najłatwiej zauważyć także po wyrządzonych szkodach. Nadgryzają bowiem liście, kłącza, owoce krzewów czy korę drzew. Ich żerowanie prowadzi też często do wysychania kwiatów

Domowy sposób na nornice. Najlepszy środek masz w swojej kuchni! 

Jak wypędzić nornice z ogrodu, nie robiąc im krzywdy? Wystarczy, że udamy się do kuchni i sięgniemy po... cynamon! Ta przyprawa działa na nie odstraszająco, a zapach skutecznie zniechęci je do powrotu na naszą posesję. Musimy znaleźć jedynie norę nornicy i wsypać do niej trochę proszku. Możemy dodatkowo zasypać od razu tunel. 

Jak się pozbyć nornic z ogrodu? Te rośliny warto zasadzić przed domem 

Nie jest to natomiast jedyny zapach, który pomoże nam się pozbyć nornic z ogrodu. Doskonale w tej roli sprawdzą się także niektóre rośliny o intensywnym aromacie. Mowa tutaj np. o: mięcie, czosnku, czosnku niedźwiedzim, nostrzyku, koronie cesarskiej, czarnej porzeczce czy wilczomleczu. 

Więcej o: